آرشیو صادرات و واردات

 • تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  احتراما پیرو نامه شماره 11329107 مورخ 1401/12/2در چارچوب اجرای دستورالعمل پرداخت مشوق های صادرات غیرنفتی در سال 1401ابلاغی مقام محترم وزارت به شماره 60/140597 مورخ 1401/6/7 ، فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی تا تاریخ 1401/12/22 تمدید میگردد.
 • آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  ناظر گمرکات خوزستان از صادرات ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی به عراق خبر داد. به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از«ایسنا» بهروز قره‌بیگی درخصوص صادرات کالای غیرنفتی به عراق اظهار کرد: در ۱۱‌ماه امسال ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی از گمرکات خوزستان به عراق صادر شده‌است.
 • راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای‌اقتصاد : سید‌رضا فاطمی‌امین در جلسه ویژه‌‌‌‌‌ای که با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی و مسوولان ارزی بانک‌مرکزی در وزارت صمت برگزار شد، تاکید ویژه دولت بر پیگیری بازگشت ارزهای صادرکنندگان بزرگ و عرضه آن در مرکز مبادله ارز و طلا را ابلاغ کرد.
 • قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: کشف قیمت براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در مرکز مبادله ارزی، مهم‌ترین مزیت این مرکز است.
 • قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای اقتصاد : جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران این بار در جوی متفاوت برگزار شد؛ نزدیکی به پایان دوره ۴ساله اتاق تهران، اتمسفر جلسه را اندکی تلطیف کرده بود؛ تا جایی که دو دستور جلسه اصلی خارج شد و اعضا به ذکر مواردی از پستی‌و‌بلند‌ی‌های کار خود در این دوره پرداختند. با این وجود در نطق پیش از دستور، یکی از اعضای اتاق از این مساله خبر داد که اصلا ارز ۲۸۵۰۰تومانی وجود خارجی ندارد.
 • صادارت مواد خام و نیمه خام در سال آینده مشمول مالیات شد

  صادارت مواد خام و نیمه خام در سال آینده مشمول مالیات شد

  نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: براساس مصوبه این کمیسیون مقرر شد به میزانی که شرکت‌ها و صنایع برای تکمیل زنجیره ارزش، تحقیق و توسعه و تولید فناوری سرمایه گذاری می‌کنند، اعتبار مالیاتی دریافت کنند.
 • شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

  شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

  به گزارش انجمن پی وی سی به نقل از دنیای اقتصاد: سازمان توسعه‌تجارت ایران شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس را ابلاغ کرد. به گزارش خبر‌‌گزاری مهر، سازمان توسعه‌تجارت ایران با ارسال نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به مدیران صنایع ۵ استان کشور نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس را ابلاغ کرد.
 • جزئیات تجارت خارجی ایران اعلام شد

  جزئیات تجارت خارجی ایران اعلام شد

  در ۱۰ ماهه امسال صادرات کالا‌های ایرانی ۳.۵ برابر ارزان‌تر از متوسط کالا‌های وارداتی است.
 • نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس

  نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس

  از دوم بهمن‌ماه صادرکنندگان می‌‌‌توانند اسکناس حاصل از صادرات خود را به شعب بانک ملی ایران در مبادی ورودی بدهند و رسید آن را دریافت کنند.
 • رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  عراق به عنوان یکی از مقاصد مهم کالاهای ایرانی در ماه‌های گذشته، موضوع مباحث فراوان بوده‌است. اوایل تابستان سال‌جاری برخی از فعالان اقتصادی از خطر کاهش صادرات ایران به عراق خبر دادند. به گفته این فعالان اقتصادی با ورود امارات‌متحده‌عربی و ترکیه به بازارهای عراق و نیز برخی تحولات سیاسی در این کشور، امکان این وجود دارد که تجارت تهران-بغداد تحت‌تاثیر قرار گیرد.
 • تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  فرصت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تمدید شد و اکنون کسانی که صادرات آنها در سال‌۱۴۰۰ انجام‌شده‌است تا پایان سال‌۱۴۰۱ فرصت دارند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند مساله اصلی زمان پرداخت ارز نیست که بتوان با تمدید‌کردن مهلت، مشکل آن را رفع کرد.
 • مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  رئیسی در جلسه علنی روز پنج شنبه مورخ1401/10/21، لایحه بودجه‌1402را تقدیم محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس کرد. دولت در لایحه بودجه 1402ذیل وظایف سازمان توسعه‌تجارت 1400میلیارد‌تومان برای تامین مشوق‌‌‌‌‌‌های صادراتی درنظر گرفته‌است.
 • صادرکنندگان نمونه چگونه انتخاب می‌شوند؟

  صادرکنندگان نمونه چگونه انتخاب می‌شوند؟

  برگزاری مراسم روز ملی صادرات بار دیگر به اتاق ایران سپرده شده است. علی چاغروند، معاون کمیسیون‌‌‌‌‌‌ها، مجامع و شورا‌‌‌‌‌‌های اتاق ایران در مورد انتخاب صادرکنندگان نمونه و نحوه برگزاری این مراسم توضیحاتی ارائه داده است.
 • شروط تشویق صادرکنندگان

  شروط تشویق صادرکنندگان

  وزیر صمت ۱۴ مشوق صادرات غیرنفتی را ابلاغ کرد. براساس این ابلاغیه که در ۱۰ماده ‌و ۳ تبصره‌آمده است، شروط پرداخت جوایز و مشوق‌های صادراتی نیز مشخص شده است. اولین شرط این دستور‌العمل، سقف اعتبارات تخصیصی بودجه ۱۴۰۱ و تامین این اعتبارات از سوی دولت است. درضمن پرداخت هرگونه جایزه و مشوق صادراتی منوط به کسب اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به چرخه اقتصاد کشور خواهد بود.
 • امضای تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه صادرات غیرنفتی به عمان

  امضای تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه صادرات غیرنفتی به عمان

  سازمان توسعه تجارت، سازمان شهرک‌ های صنعتی و اتاق بازرگانی ایران و عمان به منظور توسعه صادرات کالا‌های غیرنفتی تفاهم نامه امضا کردند.
 • صدور کارت ۵ ساله بازرگانی برای صادرکنندگان رتبه‌دار

  صدور کارت ۵ ساله بازرگانی برای صادرکنندگان رتبه‌دار

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تایید شفاهی رئیس‌جمهور را برای رتبه‌بندی صادرکنندگان گرفته‌ایم تا تمدید کارت برای صادرکننده رتبه‌دار ۴ تا ۵ ساله باشد.
 • افق صادرات تا ۱۴۰۴

  افق صادرات تا ۱۴۰۴

  صادرات ایران تا سال۱۴۰۴ به ۷۵میلیارد دلار می‌رسد. رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اعلام این خبر گفته است که این هدف‌گذاری دقیق و با توجه به شرایط کشور تعیین شده است. هرچند این عدد چندان بزرگ نیست. او از ابزارهایی سخن گفته که دستیابی به صادرات ۷۵میلیارد دلاری را محقق می‌سازد. به گفته او دولت سیزدهم اهداف کوچک تجاری را برای تحقق این هدف‌گذاری تعریف کرده و بر آن متمرکز شده است. اهدافی که ارتباط با بازارهای همسایه و کشورهای استراتژیک را مورد تاکید قرار می‌دهد.
 • کاهش حقوق گمرکی ۷۰ درصد واردات مرتبط با تولید با تصوب لایحه ضد تورمی دولت

  کاهش حقوق گمرکی ۷۰ درصد واردات مرتبط با تولید با تصوب لایحه ضد تورمی دولت

  سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تصویب لایحه ضد تورمی دولت نقش زیادی در کاهش هزینه‌های تولید و تورم خواهد داشت و در صورت تصویب نهایی این لایحه، ۷۰ درصد واردات که به طور مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.
 • تغییر در بازارهای صادراتی با حذف ارز ۴۲۰۰

  تغییر در بازارهای صادراتی با حذف ارز ۴۲۰۰

  رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید اصلاحات اقتصادی اخیر که به حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی برخی کالاها منجر شده، بازار صادراتی کشور را نیز با تغییراتی مواجه کرده است.
 • حقوق گمرکی واردات مواد اولیه را کاهش دهید

  حقوق گمرکی واردات مواد اولیه را کاهش دهید

  وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای به رئیس جمهوری با بیان اینکه افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی را در پی داشته که در مجموع باعث افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم خواهد شد، خواستار کاهش حقوق گمرکی برای مواد اولیه، واسطه‌ای اجرا و قطعات بخش تولید شد.