آرشیو صادرات و واردات

 • ثبت درخواست برای صادرات از محل ورود موقت تا پایان خرداد وقت دارد

  ثبت درخواست برای صادرات از محل ورود موقت تا پایان خرداد وقت دارد

  سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: ثبت درخواست توسط ذی‌نفعان برای صادرات از محل ورود موقت سال 1402 تا پایان خرداد 1403 در گمرک ورود موقت کننده، مهلت خواهد داشت.
 • سیاست های جدید دولت برای تسهیل رفع تعهد ارزی

  سیاست های جدید دولت برای تسهیل رفع تعهد ارزی

  آرام، معاون بانک مرکزی گفت: تمامی واردکنندگانی که ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند در صورت تأیید وزارتخانه مربوطه در خصوص عمل به تعهدات، رفع تعهد ارزی می‌شوند.
 • تثبیت نرخ ارز نیما، تولید و صادرات را تضعیف می‌کند

  تثبیت نرخ ارز نیما، تولید و صادرات را تضعیف می‌کند

  عباس آرگون، عضو هیات رئیسه اتاق تهران عنوان کرد که تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما در بلندمدت تولید را تضعیف کرده و صادرات را از مدار خارج می‌کند. به گفته او پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد و مدیریت انتظارات در بازار از جمله پیش‌نیازهای سیاست‌گذاری صحیح پولی و ممانعت از نوسان زیاد نرخ حقیقی ارز است.
 • سه دستور فوری فرزین برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی

  سه دستور فوری فرزین برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی

  محمدرضا فرزین، در نشست با نمایندگان بخش خصوصی دستور داد: برای حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی، استفاده از ارز اشخاص و گواهی امتیاز صادراتی در مرکز مبادله و به‌کارگیری ریال برون‌مرزی با روسیه سریعا اجرایی شود.
 • به دنبال معافیت از رفع تعهد ارزی برای صادرات کوچک هستیم

  به دنبال معافیت از رفع تعهد ارزی برای صادرات کوچک هستیم

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به نامه‌نگاری جدید اتاق ایران به رهبری در خصوص مشکلات اقتصادی، گفت: اتاق ایران به دنبال اخذ موافقت دولت برای معافیت صادرکنندگان کوچک از رفع تعهد ارزی است.
 • اعلام شرایط جدید دسته چک | گرفتن دسته چک سخت شد

  اعلام شرایط جدید دسته چک | گرفتن دسته چک سخت شد

  رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه کمیسیون اصل نود مقرر شد اقدامات لازم برای الزام افراد به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان برای صدور دسته چک از سوی بانک مرکزی صورت پذیرد.
 • صادرات ۹۰ درصدی محصولات خام پتروشیمی ایران به چین

  صادرات ۹۰ درصدی محصولات خام پتروشیمی ایران به چین

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: میزان صادرات کشورمان به چین در طول یکسال اخیر ۹۰ درصد محصولات خام پتروشیمی و معدنی بوده است.
 • معرفی وب‌سایت آیکسپورت در حوزه اطلاع‌رسانی تجارت خارجی

  معرفی وب‌سایت آیکسپورت در حوزه اطلاع‌رسانی تجارت خارجی

  وب‌سایت آیکسپورت، طیف وسیعی از اطلاعات و خدمات حوزه تجارت خارجی را به فعالان این حوزه ارائه می‌کند.
 • واحدهای تولیدی صادرات‌محور در استان تهران حمایت می‌شوند

  واحدهای تولیدی صادرات‌محور در استان تهران حمایت می‌شوند

  مدیرکل صمت استان تهران صادرات‌محور شدن کشور را بسیار مهم دانست و گفت: واحدهای تولیدی صادرات‌محور در استان تهران حمایت می‌شوند.
 • پای پیمان سپاری ارز ی بر گلوی صادرات 

  پای پیمان سپاری ارز ی بر گلوی صادرات 

  پیمان سپاری ارزی برای تمام بخشهای بازرگانی مشکل ایجاد کرده است. دولت اعالم میکند با این کار ارز وارد کشور می شود. آمدن ارز به داخل کشور طبیعی است و الزم نیست دستوری در این زمینه داده شود. تولید کنندهای که صادرات دارد، اگر پول صادرات را وارد کشور نکند آنگاه نمیتواند هزینه‌های خود مانند حقوق پرسنل، هزینه نگهداری و تعمیر تجهیزات یا به روز کردن آنها، مواد اولیه و سایر هزینههای تولید را پرداخت کند.
 • توقف رشد صنایع بزرگ؟

  توقف رشد صنایع بزرگ؟

  شرکت‌های دلاری به واسطه کاهش نرخ دلار طی هفته جاری، جای خود را به شرکت‌های کوچک‌تر دادند؛ به‌طوری‌که ریالی‌های بورسی بر خلاف فروردین‌ماه در هفته ‌گذشته، از دلاری‌ها پیشی گرفتند. به نظر می‌رسد شرکت‌های بزرگ و دلاری بورس برای تداوم روند رو به‌رشد به افزایش دلار نیما احتیاج دارند
 • بی‌نیازی کالاهای صادراتی ایران از دریافت گواهینامه کیفیت در کشورهای مقصد

  بی‌نیازی کالاهای صادراتی ایران از دریافت گواهینامه کیفیت در کشورهای مقصد

  سعید تاجیک، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران و رئیس هیات مدیره جامعه ممیزی و بازرسی ایران اعلام کرد با توجه به اینکه الزامات هم‌ترازی بین‌المللی توسط سازمان ملی استاندارد صورت گرفته و ایران به عضویت اتحادیه تایید صلاحیت آسیا و اقیانوسیه درآمده، امکان صدور گواهینامه قابل پذیرش در سایر کشورها برای کالاهای صادراتی فراهم شده و 50 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی می‌شود.
 • رونمایی از بسته حمایتی جدید ویژه صادرکنندگان محصولات دانش‌بنیان

  رونمایی از بسته حمایتی جدید ویژه صادرکنندگان محصولات دانش‌بنیان

  مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، حمایت همه جانبه از توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان را اولویت اصلی وزارت صمت و صندوق ضمانت صادرات ایران برشمرد.
 • جزئیاتی از شیوه جدید رفع تعهد ارزی/ صادرات تا سقف یک میلیون دلار از رفع تعهد ارزی معاف می شود

  جزئیاتی از شیوه جدید رفع تعهد ارزی/ صادرات تا سقف یک میلیون دلار از رفع تعهد ارزی معاف می شود

  رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: پیشنهادی از سوی بخش خصوصی ارائه شده و تلاش داریم که یک قسمتی از تعهدهای ارزی را مخصوصا تا سقف یک میلیون دلار و برای واحدهای کوچک و صادرکنندگانی که در سطح رقم‌های پایین‌تری صادرات دارند را جزو معافیت‌های تعهد ارزی قرار دهیم
 • ماخذ عوارض صادراتی برخی مواد خام و نیمه‌‌‌خام اصلاح شد

  ماخذ عوارض صادراتی برخی مواد خام و نیمه‌‌‌خام اصلاح شد

  با پیگیری‌‌‌های شورای گفت‌‌‌وگوی دولت و بخش خصوصی، ماخذ عوارض صادراتی برخی از مواد خام و نیمه‌‌‌خام مشمول بند «ز» تبصره «۶» قانون بودجه ۱۴۰۲ با نظر هیات‌وزیران بازنگری شد.
 • حفره در آمار تجارت

  حفره در آمار تجارت

  مقایسه آمارهای صادرات و واردات گمرک ایران و برخی شرکای تجاری از یک حفره آماری قابل توجه پرده برمی‌دارد. بررسی ارقام اعلامی گمرک ایران و چین در سال۲۰۲۳ میلادی، حداقل ۱۴میلیارد دلار اختلاف را نشان می‌دهد. گرچه مسائلی همچون اختلاف در قیمت پایه گمرکی در کشورها، هزینه حمل‌ونقل کالا و قاچاق در تمام جهان می‌تواند بخشی از این تفاوت را توضیح دهد، اما دو عامل مختص به ایران نقش پررنگ‌تری در این پدیده دارد؛ تحریم و ارز چندنرخی.
 • پاداش وزیر صمت به صادرکنندگان کالا به آمریکا و اروپا

  پاداش وزیر صمت به صادرکنندگان کالا به آمریکا و اروپا

  عباس علی آبادی در جدیدترین اظهاراتش اعلام کرد به شرکت‌هایی که محصولات خود را به اروپا و آمریکا صادر کنند مشوق‌های ویژه می‌دهد. وزیر صمت تاکید کرد، به شرکت‌هایی امتیاز می‌دهند که در سایر کشورها کالا به نام ایران تولید و عرضه کنند.
 • خبری خوش برای برخورداری صادرکنندگان از معافیت مالیاتی

  خبری خوش برای برخورداری صادرکنندگان از معافیت مالیاتی

  کارگروه بازگشت ارز صادرات ضوابط جدیدی برای برخورداری صادرکنندگان از محل ورود موقت کالا از معافیت‌های مالیاتی اعلام کرد.
 • بازگشایی دسترسی به کوتاژهای صادراتی ۹۸ تا ۱۴۰۰

  بازگشایی دسترسی به کوتاژهای صادراتی ۹۸ تا ۱۴۰۰

  طبق مصوبات شانزدهم و هفدهم کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات که ابلاغ شده‌‌‌‌‌‌است، دسترسی به کوتاژهای صادراتی متعهدین ارزی سال‌۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ به‌منظور فروش حواله ارزی در سامانه نیما و فروش اسکناس در سامانه سنا برای ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌های مذکور ایجاد شد.
 • زمان تخصیص ارز به 6 تا 8 ماه رسیده است

  زمان تخصیص ارز به 6 تا 8 ماه رسیده است

  می‌گوید پیش از این زمان تخصیص ارز به فعالان اقتصادی تنها چند روز بود اما اکنون این مدت به شش تا هشت ماه هم رسیده است.این مسئله بر روابط تجاری ایران با سایر شرکای تجاری خود هم اثر گذاشته و سبب شده تامین‌کنندگان خارجی برای کار کردن با ایران درصدی را به‌عنوان «ریسک معامله با ایران» به قیمت کالا اضافه کنند. رقمی که در نهایت سبب افزایش قیمت تمام‌شده کالاهای خوراکی و محصولات مورد نیاز مردم می‌شود.