آرشیو صادرات و واردات

 • تناقض رشد صادرات غیرنفتی

  تناقض رشد صادرات غیرنفتی

  در برنامه هفتم توسعه برای صنعت پتروشیمی کشور اهداف بلندپروازانه‌ای چون رشد ۴۰ میلیون تنی محصولات این صنعت پیش‌بینی شده است. چندوچون و پیش شرط‌های لازم برای این رشد موضوعی تخصصی است که فریبرز کریمایی، نایب‌رئیس انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی به تحلیل آن می‌پردازد. در این گفت‌وگو وی معتقد است که یک تناقض بزرگ در برنامه توسعه صنعت پتروشیمی و در سطح بالاتر «صادرات غیرنفتی» نهفته است.
 • بررسی دست‌‌‌‌‌‌اندازهای صادرات غیرنفتی

  بررسی دست‌‌‌‌‌‌اندازهای صادرات غیرنفتی

  نشست چهارم کمیسیون تسهیل و توسعه‌تجارت اتاق تهران با حضور اعضا و با دستورکار بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات حوزه صادرات و ارائه اخبار و مسائل روز حوزه تجارت برگزار شد. در ابتدای نشست محمدرضا غفراللهی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اهمیت صادرات در شرایط فعلی اقتصاد کشور، اشاره کرد که افزایش نسبی سرمایه‌گذاری در تولید و کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان باعث شده‌است که حجم کالاهای تولیدی در کشور افزایش پیدا کند؛ از این‌رو صادرات کالا و خدمات به نسبت گذشته بیش از پیش اهمیت یافته‌است.
 • دستورالعمل پرداخت مشوق‌های صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۲

  دستورالعمل پرداخت مشوق‌های صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۲

  سازمان توسعه تجارت، دستورالعمل پرداخت مشوق‌های صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد.
 • صادرات کلیه مواد معدنی و محصولات پتروشیمی مشمول مالیات بر درآمد می‌شود

  صادرات کلیه مواد معدنی و محصولات پتروشیمی مشمول مالیات بر درآمد می‌شود

  با تصویب مجلس، صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، و محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی در تمام نقاط کشور مشمول مالیات بر درآمد شده و حداقل نیم درصد از ارزش صادراتی آنها به عنوان عوارض صادراتی اخذ خواهد شد.
 • 11 پیشنهاد بخش خصوصی برای رونق صادرات غیرنفتی

  11 پیشنهاد بخش خصوصی برای رونق صادرات غیرنفتی

  اتاق ایران 11 پیشنهاد بخش خصوصی برای رفع مشکلات و تنگناهای موجود بر سر راه رونق صادرات غیرنفتی را اعلام کرد.
 • پیمان‌سپاری ارزی و حمل‌ونقل؛ دو چالش عمده صادرکنندگان

  پیمان‌سپاری ارزی و حمل‌ونقل؛ دو چالش عمده صادرکنندگان

  احمدرضا فرشچیان، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در روز ملی صادرات، دو مساله «پیمان‌سپاری ارزی» و «حمل‌ونقل» را از جمله چالش‌های عمده صادرکنندگان برشمرد و خواستار رسیدگی عاجل مسئولان به این دو مساله شد.
 • بانک مرکزی صادرکنندگان را زیر فشار قرار داد| خطر حذف ۴.۸ میلیارد دلار صادرات

  بانک مرکزی صادرکنندگان را زیر فشار قرار داد| خطر حذف ۴.۸ میلیارد دلار صادرات

  دستورالعمل جدید بانک مرکزی صنایع قیر، هیدروکربن، روانکارها و ... را مکلف کرده که ارز خود را با نرخ ۳۸ هزار تومان بفروشند در حالی که نرخ خوراک آن ها با ۴۳ هزار تومان تامین می شود.
 • آمادگی ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به عراق

  آمادگی ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به عراق

  رییس اتاق تعاون ایران از برگزاری نمایشگاه در چهار کشور دنیا خبر داد و گفت: ایران در صنعت ساختمان به خود کفایی رسیده و محصولات و تجهیزات را به دنیا صادر می‌کنیم که از این رو آماده همکاری و تامین مصالح صنعت ساختمان در عراق هستیم.
 • اخذ گواهینامه CE برای تولید و صادرات چه محصولاتی الزامی است؟

  اخذ گواهینامه CE برای تولید و صادرات چه محصولاتی الزامی است؟

  گواهینامه CE (گواهی انطباق اروپا) می تواند به یک تجارت کمک کند تا محصولات خاصی را در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و اتحادیه اروپا (EU) بفروشد.
 • امتیاز ویژه ترکمنستان به تجار ایرانی

  امتیاز ویژه ترکمنستان به تجار ایرانی

  ترکمنستان به تجار ایرانی که در این کشور آماده عرضه مصالح ساختمانی و مواد غذایی هستند؛ فضای نمایشگاهی رایگان ارائه می‌کند.
 • ابلاغ شروط جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان/ تعهد محضری برای عدم صادرات

  ابلاغ شروط جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان/ تعهد محضری برای عدم صادرات

  کارگروه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان اعلام کرد: صادرکنندگان مشروط به تعهد محضری برای عدم صادرات به روش واردات در مقابل صادرات می‌توانند رفع تعهد ارزی کنند.
 • اپیدمی ارزان‌فروشی در صادرات

  اپیدمی ارزان‌فروشی در صادرات

  آمار تجارت خارجی ایران در سه‌ماهه نخست سال‌۱۴۰۲ منتشر شد. بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی گمرک ایران، تراز تجاری بهار امسال منفی است، همچنین با وجود افزایش وزنی صادرات ایران از نظر ارزشی شاهد افت هستیم. مساله‌ای که موجب توجه به یکی از اساسی‌‌‌‌‌‌ترین مشکلات تجارت غیرنفتی ایران می‌شود، یعنی صدور کالاهایی با قیمت پرنوسان و نیز ارزان و واردات کالاهای گران با قیمتی باثبات و تورمی ملایم، همگام با تورم جهانی.
 • ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی مجاز شد

  ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی مجاز شد

  ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی یعنی دارندگان کارت بازرگانی که چه کارت بازرگانی آنها منقضی، تعلیق یا ابطال می‌شود، مجاز شد. به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از ایسنا، نرگس باقری‌زمردی - مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات - در بخشنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ای به گمرک ایران موضوع ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی را ابلاغ کرد.
 • پاشنه‌آشیل صادرات صنعتی ایران

  پاشنه‌آشیل صادرات صنعتی ایران

  بررسی ساختار صادرات صنعتی ایران و سهم صادرات محصولات ایران از کل صادرات صنعتی در سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد، در این سال بیش از ۵۴‌درصد صادرات صنعتی ایران را محصولات منبع‌محور و تنها حدود ۵/ ۰‌درصد از صادرات صنعتی ایران را صادرات محصولات با فناوری پیشرفته تشکیل می‌دهند. اما در حدود ۵/ ۳۲‌درصد از صادرات صنعتی ایران متعلق به محصولات با فناوری متوسط است. بر این اساس می‌توان گفت حدود ۳۳‌درصد از صادرات صنعتی ایران را صادرات محصولات با فناوری متوسط و پیشرفته تشکیل می‌دهند.
 • فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  به منظور گسترش مبادلات تجاری و احضاء زمینه های سرمایه گذاری مشترک با کشور روسیه و سایر کشورهای هدف ، لیست نیازمندی های وارداتی کشورهای همسایه با هدف اطلاع رسانی به استانداری ها و فعالین بخش خصوصی از طرف وزارت امور خارجه اعلام شده است .
 • تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  رئیس کل گمرک گفت: با اقداماتی که صورت گرفته، سهم اقلیم کردستان از صادرات ایران به عراق از ۲۲ درصد به بیش از ۲۸ درصد رسیده است.
 • تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، ضمن اشاره به خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی، عنوان کرد اگر بانک ها قدرت تراستی ها در نقل و انتقال ارزهای صادراتی را داشته باشند، این اقدام منجر به تسهیل در ورود ارز های صادراتی خواهد شد.
 • کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از این به بعد بانک مرکزی ارز را به طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری کرده و به واردکننده‌ها خواهد فروخت تا هم هزینه‌ها کمتر شده و هم، زمان تامین ارز کوتاه‌تر شود.
 • مسیر ناهموار تجارت خارجی

  مسیر ناهموار تجارت خارجی

  عباس آرگون، عضو هیات‌نمایندگان اتاق تهران: پیشرفت و جهش اقتصادی در کشور در گرو توسعه‌ تجارت خارجی و افزایش تعاملات و ارتباطات تجارت بین‌المللی و حضور فعال در بازارهای جهانی است؛ چراکه اکثر کشورها به تنهایی قادر به تامین کلیه نیازهای خود نبوده و در تجارت بین‌المللی، کشورها به جهت برخورداری از مزیت‌های نسبی در تولید کالاها باعث افزایش کارآیی و رشد اقتصادی شده و فرصت مشارکت بیشتر در اقتصاد جهانی را برای آن کشور فراهم کرده و آن را وارد عرصه «اقتصاد رقابتی» می‌کند.
 • الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  رئیس اتحادیه ملی کارگزاران گمرکی ایران با توجه به مشکل نقدینگی که به ویژه واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند، خواستار حذف الزام سپرده‌گذاری این واحدها برای تخصیص ارز شد.