آرشیو اخبار

 • شرایط پذیرش صورت‌حساب‌های صادره مودیان ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی

  شرایط پذیرش صورت‌حساب‌های صادره مودیان ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی

  رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‌ای، شرایط پذیرش صورت‌حساب‌های صادره مودیان ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی حسب فراخوان‏های اعلامی مربوط به ماده ۲۵ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را جهت اجرا به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد
 • تولید و فروش پتروشیمی غدیر افزایش یافت

  تولید و فروش پتروشیمی غدیر افزایش یافت

  صورت‌های مالی پتروشیمی غدیر نشان می‌دهد تولید و فروش این شرکت در ۹ ماهه ابتدایی سال افزایش داشته است.
 • تجارت با عراق، بدون شناخت تحولات این کشور دچار تنگنا خواهد شد

  تجارت با عراق، بدون شناخت تحولات این کشور دچار تنگنا خواهد شد

  عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران می‌گوید: عراق در حال تبدیل‌شدن به کشورهای حاشیه خلیج‌‌‌‌‌‌‌‌فارس است که فضای رقابتی شدیدی در بازار این کشور ایجاد‌کرده و بدون شناخت تحولات، تجارت با این کشور دچار تنگنا خواهد شد.
 • سیگنا‏‏‌ل‏‏‌های متناقض در معاملات پتروشیمی

  سیگنا‏‏‌ل‏‏‌های متناقض در معاملات پتروشیمی

  با‌‌‌ وجود کاهش رونق در معاملات پتروشیمی بورس‌کالا طی دوهفته گذشته، به‌‌‌ نظر می‌رسد فتح رکورد‌‌‌های جدید بهای ارز در بازار آزاد خریداران را به افزایش تقاضا ترغیب کرده است، در حالی که در دوهفته پایانی دی‌ماه به‌‌‌دلیل خریدهای سنگین در ابتدای ماه افت تقاضا در این بستر مشاهده شد؛ چراکه از طرفی بهای دلار در کانال ۴۰‌هزار تومانی تثبیت شد و از طرف دیگر نقدینگی تولید‌‌‌کنندگان کاهش پیدا کرده بود.
 • تاثیر نرخ بهره، تورم و مازاد عرضه بر تقاضای کووید زده پلیمر

  تاثیر نرخ بهره، تورم و مازاد عرضه بر تقاضای کووید زده پلیمر

  در سال 2023 حدود 1.5 میلیون تن ظرفیت جدید پی‌وی‌سی در سراسر جهان وارد چرخه خواهند شد که بیش از 80 درصد آن مربوط به چین است. این ظرفیت‌های اضافی می‌توانند جایگاه چین را به عنوان صادرکننده پی‌وی‌سی(به خصوص پس از این که قرنطینه‌های کووید تقاضای داخلی را در سال 2022 تحت فشار قرار دادند) تثبیت کنند.
 • رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  عراق به عنوان یکی از مقاصد مهم کالاهای ایرانی در ماه‌های گذشته، موضوع مباحث فراوان بوده‌است. اوایل تابستان سال‌جاری برخی از فعالان اقتصادی از خطر کاهش صادرات ایران به عراق خبر دادند. به گفته این فعالان اقتصادی با ورود امارات‌متحده‌عربی و ترکیه به بازارهای عراق و نیز برخی تحولات سیاسی در این کشور، امکان این وجود دارد که تجارت تهران-بغداد تحت‌تاثیر قرار گیرد.
 • چالش اصلی بنگاه‌های کوچک و متوسط

  چالش اصلی بنگاه‌های کوچک و متوسط

   تحقیقات اخیر مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد که ۶۷‌درصد بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) و بنگاه‌های میانی، مبارزه برای بقا را چالش اصلی خود قلمداد می‌کنند. دیجیتالی‌شدن، ارتقای پایداری و حفظ و توسعه استعدادها از محورهای اصلی هستند که می‌توانند آمادگی بنگاه‌های کوچک و متوسط را برای مواجهه با آینده بهبود‌دهند
 • عرضه محدود، قیمت ها را در بازار PVC ترکیه افزایش می دهد

  عرضه محدود، قیمت ها را در بازار PVC ترکیه افزایش می دهد

  بازارهای PVC ترکیه از زمانی که قیمت‌ها در اواخر نوامبر 2022به پایین‌ترین حد خود رسید، روند صعودی داشتند. به دلیل کاهش عرضه تا نیمه دوم ژانویه افزایش قیمت ادامه داشته است، در حالی که پیش‌بینی‌های اوایل فوریه حکایت از افزایش بیشتر قیمت ها دارد البته تا زمانی که محدودیت عرضه در بازارها وجود داشته باشد.
 • تولید محصولات پتروشیمی در نیمه نخست امسال ۸ درصد افزایش یافت

  تولید محصولات پتروشیمی در نیمه نخست امسال ۸ درصد افزایش یافت

  رئیس‌جمهوری گفت: رشد بخش صنعت در ۶ ماه نخست معادل ۴.۹ بوده و ارزش افزوده بخش معدن در ۶ فصل پیاپی منفی ۷ دهم درصد بوده که اکنون به رقم مثبت رسیده که قابل توجه است، همچنین در تولید پتروشیمی افزایش ۸ درصدی داشتیم.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز : 283717 ریال اعلام شد
 • عرضه اعتباری 6600 تن پی وی سی در هفته آخر هر ماه

  عرضه اعتباری 6600 تن پی وی سی در هفته آخر هر ماه

  نود و هفتمین نشست کمیته تخصصی پتروشیمی با حضور اعضای کمیته و همچنین ذینفعان صنعت پی وی سی، روز گذشته (شنبه اول بهمن 1401) برگزار شد. بر اساس این گزارش یکی از بندهای دستور جلسه این نشست، بحث و بررسی درباره فروش عرضه های اعتباری پی وی سی در بورس کالا بود.
 • هشت تنگنای تولید ۱۴۰۲

  هشت تنگنای تولید ۱۴۰۲

  بخش تولید در سال پیش‌رو چه سرنوشتی خواهد داشت؟ این بخش از اقتصاد ایران که فعلا از رکود دور مانده، نیازمند اتخاذ تدابیر مناسب است تا در سال۱۴۰۲ بتواند همچنان کار خود را با رونق نسبی پیش برد. سیاست‌های اجرایی در حوزه‌های مختلف اما مسیر پیش‌روی بخش صنعت را با ابهام روبه‌رو کرده است.
 • تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  فرصت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تمدید شد و اکنون کسانی که صادرات آنها در سال‌۱۴۰۰ انجام‌شده‌است تا پایان سال‌۱۴۰۱ فرصت دارند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند مساله اصلی زمان پرداخت ارز نیست که بتوان با تمدید‌کردن مهلت، مشکل آن را رفع کرد.
 • سرمایه گذاری 15 میلیون دلاری گروه Sanmar در مصر برای افزایش ظرفیت پلی وینیل کلراید

  سرمایه گذاری 15 میلیون دلاری گروه Sanmar در مصر برای افزایش ظرفیت پلی وینیل کلراید

  شرکت TCI Sanmar Chemicals در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری 15 میلیون دلاری در سال 2023 در مصر برای افزایش ظرفیت تولید کلسیم کلرید و پلی وینیل کلراید (PVC) با به کارگیری چهار خط تولید جدید با ظرفیت کلی 225000 تن در سال است.
 • بازار لوله های CPVC در منطقه GCC در سال 2022

  بازار لوله های CPVC در منطقه GCC در سال 2022

  اندازه بازار لوله های پلی وینیل کلراید کلرینه شده (CPVC) در منطقه شورای همکاری خلیج فارس(GCC) در سال 2021 به 472.1 میلیون دلار رسید.
 • شمول مالیات بر صادرات مواد معدنی فلزی-غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی

  شمول مالیات بر صادرات مواد معدنی فلزی-غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی

  براساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی که در تاریخ ۲۵ دی ماه سال ۱۴۰۱ و به استناد به قانون بودجه صادر شده است، درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولات معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی محصولات نفتی گازی و پتروشیمی و ... در تمام نقاط کشور مشمول مالیات می‌شود.
 • درخواست 20 انجمن تولیدی از سران سه قوه در خصوص مشکل تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی و صنعتی

  درخواست 20 انجمن تولیدی از سران سه قوه در خصوص مشکل تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی و صنعتی

  در متن این نامه که توسط 20تشکل تولیدی از جمله انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی امضا شده است، اعلام شده که با توجه به مجموع ارزش تولیدات کشور در سال گذشته که 2300هزار میلیارد تومان بوده 6۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است که باید از طرق مختلف به عنوان سرمایه در گردش تامین شود. این در حالیست که تسهیلات بانک ها به تولید در سال گذشته ۴۳۵ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کمبود نقدینگی و عدم تراز منابع برای بخش تولید به ثبت رسیده است.
 • چگونگی توانمندسازی نیروی کار با تنوع نسلی

  چگونگی توانمندسازی نیروی کار با تنوع نسلی

  به افرادی که نیروی کار شما را تشکیل می‌دهند فکر کنید. به احتمال زیاد، برخی از آنها کاملا جدید هستند، هم برای کسب و کار و هم در محل کار، در حالی که سایر کارمندان در طول زمان تجربیات ارزشمندی را جمع‌آوری کرده‌اند.
 • سنجش شرایط اقتصاد و صنایع بر اساس گزارش شامخ آذرماه

  سنجش شرایط اقتصاد و صنایع بر اساس گزارش شامخ آذرماه

  گزارش شامخ آذرماه از ورود اقتصاد به رکود از ابتدای پاییز حکایت داشت. مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با تحلیل کارشناسی اطلاعات گزارش شامخ در این ماه، تصویری از وضعیت اقتصاد و صنایع مختلف ارائه داده است.
 • قطع گاز صنایع کوچک در مرحله آخر قرار بگیرد

  قطع گاز صنایع کوچک در مرحله آخر قرار بگیرد

  معاون وزیر صمت با تاکید بر اینکه قطع گاز صنایع کوچک در مرحله آخر قرار گیرد، تصریح کرد: برخی صنایع برای جبران قطعی گاز مجبورند قیمت تمام‌شده کالا را بالا ببرند یا اینکه نیروهای خود را اخراج کنند، حتی قطعی ناگهانی منجر به ریزش کوره‌ها می‌شود که هزینه سنگینی در پی دارد.