آرشیو اخبار

 • موانع صنایع پلیمر ایران برای رقابت در بازار های آسیایی

  موانع صنایع پلیمر ایران برای رقابت در بازار های آسیایی

  کارشناس صنعت پلیمر گفت: با وجود مزیت منابع هیدروکربوری در ایران، قیمت پایه برخی مواد اولیه برای صنایع پلیمر نسبت به سایر بازارها بیشتر است که این موضوع مانع از رقابت ایران با شرکت‌های آسیایی شده است.
 • بازرسی سریع عیوب لوله

  بازرسی سریع عیوب لوله

  سرهای قطرسنج سیکورا - در سری لیزر 2000 و 6000 - می توانند برای اندازه گیری عیوب سطحی لوله یا تیوب خنک شده استفاده شوند. اندازه گیری ابعاد لوله بعد از تانک خلاء بخشی از کنترل درون خطی است. با این حال، ارزیابی عیوب در انتهای خط اکستروژن می تواند به تولیدکنندگان لوله کمک کند تا از شکایت مشتری جلوگیری کنند.
 • جایگاه ویژه صنعت پلیمر در میان صنایع اصلی کشور

  جایگاه ویژه صنعت پلیمر در میان صنایع اصلی کشور

  بررسی پیوند صنایع در کشور از جایگاه برجسته صنعت پلاستیک در بین سایر صنایع حکایت دارد که پس از صنایع بسیار مهم و استراتژیک فرآورده‌‌‌های غذایی، فرآورده‌‌‌های نفتی و صنعت‌خودرو، این صنعت در جایگاه چهارم قرار گرفته است. عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و رئیس سابق موسسه مطالعات و پژوهش‌‌‌های بازرگانی در نشستی به موضوع تحلیل پیوندهای کلیدی صنایع پلاستیک با سایر صنایع و بخش‌‌‌های اقتصادی پرداخت.
 • فرصت‌‌‌های اقتصادی در صنایع میانی و تکمیلی پتروشیمی

  فرصت‌‌‌های اقتصادی در صنایع میانی و تکمیلی پتروشیمی

  صنایع پتروشیمی با محوریت پلیمرها و صنایع تکمیلی، در سال‌های اخیر تحولات بسیاری را تجربه کرده‌‌‌اند که با توجه به تنوع کاربرد و ارزش‌افزوده بالای این صنایع در کنار ارزآوری و اشتغال‌آفرینی قابل‌توجه در اقتصاد کشور، عنوان صنایع پیشرو در اقتصاد را از آن خود کرده‌‌‌اند. مهم‌ترین نکته در صنعت پلیمر فراهم‌بودن مواد اولیه در داخل است که می‌‌‌تواند در راستای اهداف توسعه‌‌‌ای اقتصاد در صنایع مختلف مورد بهره‌‌‌برداری قرار بگیرد.
 • کمتر کار کردن، گاهی عامل بهره‏‏‌وری بیشتر است

  کمتر کار کردن، گاهی عامل بهره‏‏‌وری بیشتر است

  آیا موقعیت‌‌‌هایی وجود دارد که ببینید کمتر کار کردن باعث شده بعدا به این نتیجه برسید که به بهره‌‌‌وری بیشتر دست یافته‌‌‌اید؟
 • لزوم توجه صنعتگران به نوآوری و رقابت‌پذیری

  لزوم توجه صنعتگران به نوآوری و رقابت‌پذیری

  عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: سرعت بالای تغییر فناوری‌، کمبود منابع و به‌روز شدن نیازها ایجاب می‌کند، صنعتگران و تولیدکنندگان موضوع مهم نوآوری و رقابت‌پذیری را مد نظر قرار دهند.
 • بازار CPVC تا سال 2028 از 3.4 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت

  بازار CPVC تا سال 2028 از 3.4 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت

  براساس این گزارش رشد بازار پلی وینیل کلرید کلرینه شده (CPVC) با توسعه قابل توجه در صنعت مواد شیمیایی، فعالیت های زیرساختی مهم در کشورهای در حال ظهور و افزایش تقاضا برای چسب ها و پوشش ها افزایش می یابد.
 • پتروشیمی اروند، پیشتاز عرضه محصول به شرکت‌های پایین دستی در بورس کالا

  پتروشیمی اروند، پیشتاز عرضه محصول به شرکت‌های پایین دستی در بورس کالا

  آمار تفکیکی عرضه پتروشیمی‌ها در بورس کالا نشان می‌دهد شرکت پتروشیمی اروند در سال ۱۴۰۰، پیشتاز عرضه گریدهای PVC به شرکت‌های پایین دستی در بورس کالا بوده است.
 • نحوه تامین کسری موجودی چکهای جدید صیادی

  نحوه تامین کسری موجودی چکهای جدید صیادی

  در راستای اجرای تکالیف قانون اصلاح قانون صدور چک، سامانه “محچک” (مسدودسازی حساب صادرکننده چک برگشتی) از تاریخ هفتم خرداد ماه جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی می شو
 • صنعت رزین پی وی سی در هند با چالش تغییر بازار به سوی پلی اتیلن روبروست

  صنعت رزین پی وی سی در هند با چالش تغییر بازار به سوی پلی اتیلن روبروست

  "با دشوارتر شدن شرایط، افراد قوی تسلیم نمی شوند و با قدرت ادامه می دهند" این ضرب المثل معروف آمریکایی است که دهه ها پیش نوشته شده و امروز مصداق اتفاقی است که رزین پلی وینیل کلراید در هند با آن مواجه است.
 • سیر تا پیازجداسازی حساب‌های شخص از تجاری

  سیر تا پیازجداسازی حساب‌های شخص از تجاری

  غیبی‌پور با اشاره به اینکه جداسازی حساب‌های شخصی از تجاری چند سالی است که مطرح شده، گفت:بر اساس قانون مالیات، هر مبلغی که در حساب تجاری و اقتصادی افراد وارد می‌شود، مشمول مالیات خواهد شد، اما اگر پول به حساب شخصی فرد بیاید که مبلغ آن نامتعارف و سنگین باشد، باید با دلیل و مدرک ثابت کند که منشاء این پول به خاطر کسب درآمد و یا انجام کار نبوده که در این صورت مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد.
 • شاه کلید مدیریت در شرکت‌ها

  شاه کلید مدیریت در شرکت‌ها

  مطالعه مدرسه اقتصاد لندن روی عملکرد و رفتار مدیران ۸۰۰۰ شرکت انگلیسی، از تفاوت معنادار «مدیریت» و «کیفیت مدیریت» در سازمان‌ها حکایت دارد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد «مدیریت خوب» که سه ویژگی دارد، شاه کلید موفقیت شرکت‌ها در «پیش‌بینی درست از آینده» و «حفظ ستاره‌ها برای مدت طولانی» است. سطح فکر و تحصیلات اطرافیان مدیر بر کیفیت مدیریتی او تاثیر دارد.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز : 248632 ریال اعلام شد.
 • عرضه بیش از حد چینی بازارهای پی‌وی‌سی آسیا را تحت تاثیر قرار داد

  عرضه بیش از حد چینی بازارهای پی‌وی‌سی آسیا را تحت تاثیر قرار داد

  همزمان با اعلام احتمالی قیمت‌های پی‌وی‌سی ژوئن از سوی فورموسای تایوانی به خریداران آسیایی، معامله‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند عرضه‌کننده قیمت‌های ژوئن خود را به نسبت محموله‌های مه، حداقل 100 دلار در هر تن کاهش دهد.
 • تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن PVC با تامین به موقع مواد اولیه

  تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن PVC با تامین به موقع مواد اولیه

  مدیرعامل پتروشیمی غدیر ظرفیت تولید این واحد تولیدی را ۱۲۰ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: سال گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه واحد با ظرفیت پائینی در حال تولید بود، اما کسری از بین رفته و درچهارماه پایانی سال گذشته از ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی تولید استفاده شد. در سال جاری نیز هدف تولید ما ۱۲۰ هزار تن در سال است که محقق خواهد شد.
 • ظرفیت های مغفول صنعت پلیمر

  ظرفیت های مغفول صنعت پلیمر

  ریحانه سجادی: صنعت پلیمر، این روزها با مشکلات و معضلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند که کمبود مواد اولیه در رأس این مشکلات قرار دارد. اگرچه صنعت پلیمر در دنیا جایگاه بالایی دارد، اما فعالان این صنعت در ایران بر این عقیده اند که پلیمر با وجود ظرفیت بالایی که دارد رشد چندانی نکرده و تنها در پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی آن که ارزش افزوده چندانی ندارند، خلاصه شده است. بهانه برگزاری دوازدهمین نمایشگاه تخصصی اصفهان پلاست فرصتی برای بررسی چالش های این صنعت بود؛
 • واکنش تولید به دستمزد ۱۴۰۱

  واکنش تولید به دستمزد ۱۴۰۱

  واکنش صنایع مختلف به مصوبه دستمزد۱۴۰۱ یکسان نیست. این موضوع در گزارش مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران به خوبی منعکس شده است. ازآنجاکه سهم نیروی کار در روند تولید رشته فعالیت‌های صنعتی کشور متفاوت است، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد نیروی کار در سال جاری، زمینه‌ساز تحولات تازه‌ای در بخش تولید خواهد بود. مهم‌ترین اثر این مصوبه از ناحیه افزایش هزینه تولید در صنایع کاربر خواهد بود؛ اما به نظر می‌رسد که نتیجه پنهان این مصوبه تغییر جریان سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور است.
 • ظرفیت PVC پتروشیمی اروند به ۶۴۰ هزارتن خواهد رسید

  ظرفیت PVC پتروشیمی اروند به ۶۴۰ هزارتن خواهد رسید

  سرپرست شرکت پتروشیمی اروند از طرح توسعه بزرگترین تولید کننده PVC خاورمیانه خبر داد.
 • آشنایی با فرایند تولید VCM و PVC

  آشنایی با فرایند تولید VCM و PVC

  صنعت پی وی سی با استفاده از اتیلن و کلر بدست آمده از صنایع پایه پتروشیمی و صنعت سودا ،یک ماده اولیه واسطه به نام اتیلن دی کلراید(EDC) تولید می کند. سپس EDC بر اثر کراکینگ حرارتی VCM تولید می کند و سرانجام VCM برای تولید PVC پلیمریزه می شود.
 • وثیقه واحدهای صنعتی تامین می‌شود

  وثیقه واحدهای صنعتی تامین می‌شود

  معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه واحدهای صنعتی که با کسری وثیقه روبرو هستند می‌توانند از محل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک وثایق خود را تامین کنند، گفت: این صندوق تا سقف ۵۰ میلیارد ریال ضمانتنامه صادر می‌کند.