آرشیو اخبار

 • 6 ابر بحران از نگاه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی + جدول

  6 ابر بحران از نگاه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی + جدول

  اتاق بازرگانی با تصویری از 6 ابرچالش از نگاه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی و وضعیت کنونی متغیرهای اقتصاد کلان، انتظارات بخش‌خصوصی از دولت چهاردهم را اعلام کرد.
 • «ریال دیجیتال» عملیاتی شد

  «ریال دیجیتال» عملیاتی شد

  مشتریان شبکه بانکی از تیرماه ۱۴۰۳ می توانند بدون استفاده از پول های کاغذی یا کارت‌های بانکی به سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولید شده، با شیوه های نوین خرید کنند.
 • پیگیری روشهای نوین تامین مالی در صنایع کوچک

  پیگیری روشهای نوین تامین مالی در صنایع کوچک

  معاون وزیر صمت با تاکید بر اینکه تامین منابع مالی صنایع بزرگ نباید از طریق بانکها انجام شود گفت: علاوه بر این به دنبال روشهای نوین تامین مالی مانند SCF و اوراق گام در حوزه صنایع کوچک نیز هستیم.
 • فرایندی جدید در تولید VCM از استیلن

  فرایندی جدید در تولید VCM از استیلن

  شرکت Transform Materials ، پیشگام در فناوری‌های شیمیایی پاک و پایدار، با Johnson Matthey، رهبر جهانی در فناوری‌های پایدار همکاری کرده است. این دو شرکت با بهره گیری از تخصص دانشمندان و مهندسان خود، قصد دارند انقلابی در تولید VCM با فرآیندی جدید ایجاد کنند که انتشار کربن را کاهش می دهد و استفاده از جیوه به عنوان کاتالیزور را حذف می کند.
 • افزایش 900 هزار تنی ظرفیت pvc کشور طی 3 تا 4 سال آینده/ تولید EPDM در دستور کار پتروشیمی بندرامام

  افزایش 900 هزار تنی ظرفیت pvc کشور طی 3 تا 4 سال آینده/ تولید EPDM در دستور کار پتروشیمی بندرامام

  مدیرعامل شرکت پتروشیمی بندرامام در جریان بازدید از غرفه‌ شرکت‌های حاضر در نمایشگاه اصفهان پلاست چهاردهم،طرح‌های توسعه این پتروشیمی را در راستای ارتقای جایگاه جهانی کشور و ارتقای صنایع پائین دستی و وابسته عنوان کرد و یادآور شد: «به دنبال این هستیم که ۶۰۰ هزار تن PVC را در دو خط ۳۰۰ هزار تنی در پتروشیمی بندرامام توسعه دهیم که باز تولید PVC در کشور تقریبا ۳ برابر خواهد شد و جایگاه جهانی ما ارتقا پیدا خواهد کرد و سه تا چهار سال آینده حدودا ۹۰۰ هزار تن به ظرفیت PVC تولیدات کشور اضافه خواهد شد.»
 • تقاضای بنگاه‌های اقتصادی برای تسهیل دسترسی به مواد اولیه

  تقاضای بنگاه‌های اقتصادی برای تسهیل دسترسی به مواد اولیه

  گزارش شامخ اردیبهشت ماه از باقی ماندن وضعیت بنگاه های اقتصادی در شرایط مشابه فروردین ماه حکایت دارد. مسائل تخصیص ارز، ثبت سفارش و دسترسی به موارد اولیه همچنان جزو دغدغه های بزرگ بنگاه‌ها محسوب می شود.
 • صف تخصیص ارز کوتاه می‌شود

  صف تخصیص ارز کوتاه می‌شود

  نمایندگان بخش خصوصی و دولتی در یکصدودومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران به بررسی دو مساله مهم فضای کسب‌وکار و تجارت خارجی کشور یعنی ثبت سفارش و تخصیص ارز پرداختند. مشاور عالی و دستیار ویژه وزیر صمت در این نشست اعلام کرد که با اصلاح بخشنامه‌ها با کمک بخش خصوصی و تخصیص‌های صورت گرفته در سه هفته گذشته و تداوم آن، صف تخصیص ارز بیشتر از دو ماه نخواهد بود.
 • جزئیات جدید گام سوم صدور چک

  جزئیات جدید گام سوم صدور چک

  نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی پیرامون جزئیات گام سوم اصلاح قانون چک ارائه کرد.
 • راهکارهای تامین مالی بنگاه‌ها

  راهکارهای تامین مالی بنگاه‌ها

  بنگاه‌های تولیدی در هر اقتصادی برای ادامه فعالیت نیازمند جریان مدام سرمایه مالی هستند. در صورت ایجاد وقفه در تامین سرمایه مورد نیاز، فعالیت‌های بنگاه‌ها دچار اخلال شده و هزینه‌های تولید افزایش یافته و در صورت تداوم این وضعیت، بنگاه اقتصادی به سمت توقف فعالیت‌های اقتصادی خود حرکت خواهد کرد. از این‌رو، سرمایه در گردش بنگاه‌ها مانند خون در کالبد حیات اقتصادی بنگاه‌ها به شمار می‌آید.
 • عرضه ۶۰ درصد محصولات در قالب فروش اعتباری| اقدام پتروشیمی ها برای کاهش فشارها به نظام بانکی

  عرضه ۶۰ درصد محصولات در قالب فروش اعتباری| اقدام پتروشیمی ها برای کاهش فشارها به نظام بانکی

  صفاری مدیرعامل پتروشیمی غدیر از عرضه ۶۰ درصد تولیدات این مجتمع در قالب فروش اعتباری در ۱۴۰۳خبر داد و گفت: این کار باعث شد تولیدکنندگان واقعی در صف وام قرار نگیرند و از شدت فشار به بانکها کاسته شود.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز : 425957.83 ریال اعلام شد.
 • نگاه انقباضی بانک‌ها به بنگاه‌های تولیدی

  نگاه انقباضی بانک‌ها به بنگاه‌های تولیدی

  از میان مشکلات متعدد بنگاه‌های اقتصادی، کمبود نقدینگی عموماً مهمترین مسئله‌ای است که مطرح می‌شود. پیمایش واحدهای تولیدی در وزارت صمت نشان می‌دهد، حدود 45درصد از مشکلات بنگاه‌ها، مرتبط با تامین مالی است.
 • تولید ۵۰ هزار تن pvc از ابتدای سال | اورهال ۲۰ روزه به پایان رسید، تولید با حداکثر ظرفیت

  تولید ۵۰ هزار تن pvc از ابتدای سال | اورهال ۲۰ روزه به پایان رسید، تولید با حداکثر ظرفیت

  کریمی مدیرعامل پتروشیمی اروند گفت: از ابتدای سال تا حالا ۵۰ هزار تنی pvc تولید و تمامی آن را در بازار کرده ایم. البته تولیدات این محصول تا پایان امسال باید به ۲۸۵ هزار تن افزایش یابد.
 • سود جویان بازار لوله و اتصالات پی وی سی ، این بار با پوشش استاندارد لوله های محافظ هادی

  سود جویان بازار لوله و اتصالات پی وی سی ، این بار با پوشش استاندارد لوله های محافظ هادی

  اخیرا گزارش بازار لوله و اتصالات PVC ، همچنین استعلام از آزمایشگاههای همکار استاندارد ، چالش دیگری را بر مسیر صنعت تولید و لوله و اتصالات ، بازار ساختمان و در نهایت انجمن لوله و اتصالات PVC قرارداده است . " تولید و توزیع لوله های برقی PVC با سایزهای نامتعارف "
 • درخواست تمدید مهلت رفع تعهد ارزی 1402

  درخواست تمدید مهلت رفع تعهد ارزی 1402

  محمدرضا غفراللهی، نایب‌رئیس کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت اتاق تهران، با اشاره به محدودیت‌هایی که در حوزه ثبت‌سفارش و تخصیص ارز از ابتدای سال جاری رخ داده و اثر آن بر فرآیند صادرات، تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان در سال 1402 را که آخرین مهلت آن پایان تیرماه سال جاری تعیین شده است، ضروری دانست.
 • آماری از بازار مواد اولیه پلیمری کشور در 3 سال اخیر

  آماری از بازار مواد اولیه پلیمری کشور در 3 سال اخیر

  مواد اولیه برای فعالیت مستمر هر صنعتی حیاتی هستند. صنعت بزرگ پلیمر ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. تامین مواد اولیه صنعت یا از تولیدات داخلی کشور یا واردات صورت می‌گیرد. طبق بررسی‌های صورت گرفته از منابع رسمی کشور میزان واردات مواد اولیه پلیمری در 3 سال گذشته با شیب کندی افزایش یافته است که این واردات گاها برای برخی از مواردی است که اصلا تولید داخلی نداریم یا با توجه به شرایط حاکم بر کشور در برخی از زمان‌ها امکان تامین حجم درخواستی و نیاز کشور مهیا نبوده که واردات انجام گرفته است.
 • پیش‌بینی بانک‌ جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهان: رشد اقتصادی ایران نزولی خواهد شد

  پیش‌بینی بانک‌ جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهان: رشد اقتصادی ایران نزولی خواهد شد

  در حالی که طبق گزارش بانک جهانی، انتظار می‌رود جهان در سال 2024 میلادی برای اولین بار در سه سال اخیر به ثبات اقتصادی برسد، پیش‌بینی‌ها خبر از کاهش رشد اقتصادی ایران تا سال 2026 می‌دهد.
 • صندوق تامین مالی سرمایه در گردش تشکیل می‌شود

  صندوق تامین مالی سرمایه در گردش تشکیل می‌شود

  مدیرعامل شرکت بورس تهران از ارایه پیشنهاد تشکیل صندوق تامین مالی سرمایه در گردش برای واحدهای کوچک و متوسط خبر داد.
 • ظرفیت ویژه رایزنان تجاری برای رفع موانع صادرات محصولات پلیمری

  ظرفیت ویژه رایزنان تجاری برای رفع موانع صادرات محصولات پلیمری

  صادرات زمانی با ارزش است که ضرری به دنبال نداشته باشد؛ صادرات مواداولیه و خام فروشی به ضرر دولت‌ها تمام می‌شود؛ رایزنان تجاری ظرفیت خاصی برای توسعه صادرات و عرضه جهانی محصولات پلیمری دارد.
 • ۲۱ مشکل اصلی تولید در ایران/ راه پر پیچ و خم دولت چهاردهم

  ۲۱ مشکل اصلی تولید در ایران/ راه پر پیچ و خم دولت چهاردهم

  امروز چالش اصلی کشور حوزه اقتصاد و به ویژه ستون فقرات اقتصاد یعنی بخش تولید است؛ بنابراین بهتر است دولت چهاردهم به صورت ویژه به بررسی و حل مشکلات این بخش بپردازد.