ارسال پاسخ

۱۶ دى ۱۳۹۷
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n2026

pvc-asso.ir

اجرای شیوه ای نوین در افزایش کیفیت و ظرفیت تولید PVC توسط محقق دانشگاه صنعتی اصفهان

این طرح با عنوان “تدوین دانش فنی افزایش تدریجی آغازگر برای بهبود خواص محصولPVC و کاهش مدت زمان واکنش” توسط دکتر نسرین اعتصامی دانشیار دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان ارائه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اهمیت صنعت پلیمر به عنوان یکی از شاخه های ارزشمند صنایع پتروشیمی، گفت: از مهم ترین محصولات این صنعت پلی وینیل کلراید است که عموم مردم آن را با نام پی وی سی(PVC) می شناسند.

 

اعتصامی با بیان این کهPVC یکی از پرمصرف ترین ترموپلاست ها در دنیا است، تصریح کرد: کاربردهای متنوع، قیمت پایین، وزن کم، شفافیت و انعطاف پذیری آن سبب شده تا با تولید بیش از ۳۷ میلیون تن در سال، بعد از پلی اتیلن و پلی پروپیلن بیشترین پلیمر تولیدی در دنیا باشد.

 

وی با اشاره به کاربردهای متعدد این پلیمر محبوب در صنایع گوناگون، افزود: صنایع ساختمانی مانند ساخت انواع لوله های آب و فاضلاب، درب و پنجره، دکوراسیون و تزیینات، عایق سیم های برق، صنایع پوشاک و چرم مصنوعی، بطری های گوناگون، صنعت اسباب بازی، تجهیزات پزشکی، صنایع بسته بندی و حمل و نقل، از جمله کاربری های این ماده مهم است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: شیوه پلیمریزاسیون تعلیقی یکی از چهار روش تولید این محصول در دنیا است که قریب به ۸۰ درصد از PVC دنیا به این روش تولید می شود.

 

اعتصامی با اشاره به ابعاد و چالش های پیش روی تولید این محصول اضافه کرد: این روش درصنعت بصورت ناپیوسته و در رآکتورهای همزن دار انجام می شود که با توجه به مدت زمان طولانی واکنش، سرعت تولید محصول پایین است و با عنایت به این که همه مواد اولیه از ابتدا به رآکتور وارد می شود، احتمال عملکرد نامناسب کاتالیست و یا انتقال حرارت نامناسب سبب بروز خطر انفجار،آسیب رسیدن به تجهیزات رآکتور و یا تولید محصول معیوب می گردد.

 

وی با بیان این که عموماً افزایش نرخ تولید مستلزم توسعه تکنولوژی و سرمایه گذاری کلان است، افزود: یکی از برتری های این طرح آن است که بدون نیاز به فناوری های پیچیده و صرفاً با تغییراتی در روش های عملیاتی توانسته است تولید پذیری رآکتور را تاحد زیادی افزایش دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: در روش های کنونی تولید PVC، سرعت واکنش در ابتدای فرآیند کم و در انتها افزایش می یابد که سبب عدم بهره برداری مناسب از ظرفیت سرمایشی رآکتور می شود.

 

اعتصامی بیان کرد: در این طرح با تزریق تدریجی یک کاتالیست خیلی تُند با نیمه عمر پایین و تجزیه سریع آن، ضمن ثابت نگه داشتن سرعت واکنش در طول مدت پلیمریزاسیون و بهره برداری حداکثری از ظرفیت سرمایشی رآکتور، می توان محصول مورد نظر را در مدت زمانی بسیارکمتر به دست آورد.

 

وی با اشاره به این که اجرای این طرح به دلیل مشکلات انتقال و نگهداری مواد اولیه واکنش، در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی واحد جنوب کشور( ماهشهر) انجام شد، گفت: بر این اساس، طراحی و ساخت یک سامانه آزمایشی کامل، شامل رآکتور، کندانسور و مجموعه دستگاه های لازم، با امکان بهره برداری در دیگر پروژه ها، و نیز سنتز و تهیه کاتالیست تُند مورد نیاز برای این فرآیند در کشور از جمله دستاوردهای دیگر این طرح است.

 

دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که این فناوری پیش از این در اختیار چند شرکت خارجی ازکشورهای آلمان، اسپانیا و روسیه بود، تصریح کرد: امروز با افتخار می توان گفت دانش فنی این فرآیند در داخل کشور نیز قابل اجراست.

 

اعتصامی اضافه کرد: ایمنی بسیار بالای این فرآیند، کاهش بیش از ۴۵ درصدی زمان واکنش، افزایش قابل ملاحظه ظرفیت تولید برای اولین بار در کشور، بهبود خواص محصول،کاهش هزینه ها و انتشار ۵ مقاله در مجلات معتبر بین المللی از جمله دستاوردهای انجام این طرح  به شمار می رود.

 

وی ادامه داد: با توجه به سابقه پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه PVC، این دانشگاه به عنوان “قطب پژوهشی پلی وینیل کلراید” وزرات نفت تعیین و تصویب شده است.

 

محقق دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان تصریح کرد: این طرح که در قالب یک اختراع با عنوان ” فرآیند پلیمریزاسیون وینیل کلراید با افزایش تدریجی آغازگر” به ثبت رسیده، عنوان یکی از طرح های پژوهشی برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۶ را به خود اختصاص داد.

 

منبع: پایگاه خبری ارمغان شهر

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد