ارسال پاسخ

۲۴ آبان ۱۴۰۲
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n6466

pvc-asso.ir

زنگنه: عرضه پتروشیمی ها در بورس کالا را متوقف نکردیم

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گفت:به هیچ عنوان عرضه پتروشیمی ها در بورس کالا را حذف نکردیم و ما تنها برای مازاد محصولات پتروشیمی در بورس تکالیفی را تعیین کردیم.

محسن زنگنه در پاسخ به ابهامات برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه پیرو مصوبه برنامه ای  در رباطه با عرضه پتروشیمی‌ها خارج از بورس،گفت: موادی که مجلس در زمینه عرضه پتروشیمی‌ها در برنامه به تصویب رساند براساس اسناد بالادستی و قانون حمایت از صنایع زیر مجموعه نفت و گاز بود.ما در این بخش  گفتیم که محصولات کارخانجات پتروشیمی در بورس عرضه شود البته باید دانست یک بخش از این محصولات در بورس خریدار ندارد یعنی اینها روی دست می ماند، همچنین باید گفت که شرکت های پتروشیمی همه محصولات خود را به بورس نمی دهند لذا ما در مصوبه مذکور گفتیم که محصولاتی که شرکت ها به بورس نمی دهند و یا محصولاتی که امکان فروش و بازار یابی آنها چه در صادرات و چه در بورس وجود ندارد، طی قرار دادهایی دراز مدت به کارخانجاتی داده شود که مواد اولیه این کارخانجات از مواد پتروشیمی تشکیل می شود.

زنگنه تصریح کرد:به واقع بسیاری از کارخانجات موفق نمی شوند که محصولشان را از بورس تامین کنند چراکه در این بخش محدودیت وجود دارد لذا این محصولات کم بوده و به این کارخانجات نمی رسد همچنین پیش تر کارخانجات مجبور بودند بروند و از طریق دلال ها  و با قیمت بسیار بالایی و با مشکلات زیادی این محصولات را تهیه کنند. در این شرایط سوال ما این است که وقتی ما به پتروشیمی ها یارانه می دهیم و آن هم نمی توانند محصول خود را در بورس به فروش برساند، چرا نباید سازوکار دیگری برای این موضوع در نظر بگیریم ؟ بنابراین  ما در این بخش نه تنها تکلیف نکردیم که اجازه دادیم که پتروشیمی ها به طور مستقیم با شرکت هایی که در صنایع پائین دستی متقاضی این محصولات هستند، قرارداد لازم را منعقد کنند. بنابراین ما به هیچ عنوان عرضه پتروشیمی ها در بورس کالا را حذف نکردیم و ما تنها برای مازاد  محصولات پتروشیمی در بورس تکالیفی را تعیین کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: ما به این دلیل این موضوع را مدنظر قرار دادیم که در حال حاضر بسیاری از کارخانجات صنایع پائین دستی پتروشیمی قابلیت سرمایه گذاری ندارند، آنهم به این دلیل که تامین خوراک برای آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد لذا ما به جهت رونق تولید این موضوع را در مجلس به تصویب رساندیم.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد