ارسال پاسخ

۱۱ مرداد ۱۴۰۱
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n5294

pvc-asso.ir

تولیدکنندگان چطور چک برگشتی خود را رفع تعلیق کنند؟

ضوابط جدیدی برای دارندگان چک های برگشتی در ۵ استان در نظر گرفته شده و صاحبان این اوراق بهادار اما بی اعتبار مکلف شده اند که درخواست رفع تعلیق چک های برگشتی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت نمایند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، دارندگان چک های برگشتی در ۵ استان کشور مکلف شده اند تا درخواست رفع تعلیق چک های خود را در سامانه جامع تجارت به ثبت برسانند. در واقع این تصمیم، حسب آیین نامه اجرایی تبصره (۱) ماده (۵) مکرر قانون صدور چک موضوع تصویب نامه شماره ۷۲۲۰۸/ت ۵۶۵۷۹ هـ مورخ ۱۲/۰۶/۱۳۹۸ هیأت محترم وزیران صورت گرفته است.

 

بر مبنای این آیین نامه، اگر اعمال محدودیت ‌های بانکی شامل عدم افتتاح حساب و صدور کارت، عدم پرداخت تسهیلات و صدور ضمانت ‌نامه و عدم گشایش اعتبار اسنادی در خصوص بنگاههای اقتصادی با توجه به شرایط اقتصادی، موجب اختلال در امنیت اقتصادی استان مربوطه شود، به تشخیص شورای تامین استان، موارد مذکور می‌تواند به مدت یکسال به تعلیق درآید.

بر همین اساس است که بنگاه اقتصادی موظف شده تا درخواست خود را از طریق سامانه جامع تجارت ارسال نماید تا پس از بررسی شرایط و تأیید در دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، بر اساس استعلام سامانه‌ای (سیستمی) از مراجع ذیربط، ظرف 3 روز کاری به همراه گزارشی شامل وضعیت بنگاه، سوابق چک‌ های صادر شده توسط بنگاه اعم از تسویه شده، برگشتی یا سررسید نشده، سوابق محکومیت‌ های مالی بنگاه و تصمیمات قبلی شورا در استانهای مختلف نسبت به بنگاه، جهت تصمیم‌ گیری برای شورای تامین استان ارسال شود.

 

بررسی ها نشان می دهد که فرآیند به گونه ‌ای طراحی شده که پس از بررسی شرایط متقاضی و انجام استعلامات مربوطه به صورت سیستمی، گزارش مربوطه توسط دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به شورای تأمین استان منعکس شده و پس از طرح، بررسی و اتخاذ تصمیم شورا مذکور، نتیجه به بانک مرکزی جمهوری اسلامی جهت اقدام مقتضی ارسال می ‌گردد.

 بر این اساس در گام اول، فقط درخواست‌ استانهای تهران، گلستان، گیلان، هرمزگان، فارس و یزد بررسی می‌ شود و دارندگان چک های برگشتی در این استانها باید برای ثبت درخواست خود با نقش پایه حقیقی/ حقوقی از منوی عملیات رتبه‌ بندی و مالی، گزینه تعلیق محدودیت چک برگشتی را انتخاب و اقدام به ثبت درخواست نمایند.

نکته حائز اهمیت این است که اگر یک فرد چک برگشتی داشته باشد، اجازه افتتاح حساب در بانکها را نداشته و نمی تواند کارت بانکی دریافت کند، همچنین صدور ضمانت نامه و اعتبارات اسنادی برای او از سوی بانک هم ممنوع خواهد بود؛ به همین دلیل است که چنین فضایی برای او فراهم شده تا بتواند از این فضا استفاده نماید و چک برگشتی خود را رفع تعلیق نماید.

آموزش رفع تعلیق چک برگشتی در سامانه جامع تجارت به صورت گام به گام

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد