ارسال پاسخ

۲۱ تير ۱۴۰۱
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n5198

pvc-asso.ir

کاهش حقوق گمرکی ۷۰ درصد واردات مرتبط با تولید با تصوب لایحه ضد تورمی دولت

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تصویب لایحه ضد تورمی دولت نقش زیادی در کاهش هزینه‌های تولید و تورم خواهد داشت و در صورت تصویب نهایی این لایحه، ۷۰ درصد واردات که به طور مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.

به گرارش خبرگزاری تسنیم،  امید قالیباف با اشاره به بررسی دوفوریت لایحه اصلاح بندهایی از بودجه 1401، افزود: بر اساس این لایحه ضد تورمی، حقوق گمرکی مواد اولیه، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی از 4 درصد به یک درصد کاهش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: در صورت تصویب نهایی این لایحه، 70 درصد واردات که به طور مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.
قالیباف در تشریح جزئیات لایحه ضد تورمی دولت گفت: در بند ه تبصره 7 قانون بودجه 1401 بر حذف ارز 4200 تومانی به عنوان مبنای محاسبه حقوق ورودی تاکید شده است که با توجه به تحولات بین المللی نظیر افزایش قیمت جهانی کالاها و همچنین مسائل داخلی نظیر نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت مواد اولیه بورسی و حذف معافیت های گمرکی ماشین‌آلات و تجهیزات، اجرای این بخش از قانون بودجه باعث افزایش هزینه تولید و در نهایت افزایش تورم می‌شد؛ از این رو دولت با قید دو فوریت لایحه‌ای را جهت کاهش حقوق گمرکی از 4 درصد به یک درصد (برای کالاهایی که حقوق ورودی آنها 10% است) تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

مشاور رسانه‌ای وزیر صمت با اشاره به دغدغه مندی مشترک دولت و مجلس در جهت اجرای سیاست‌های حمایتی از فضای تولید و تجارت کشور خاطرنشان کرد: این لایحه 28 هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه ای دولت را کم می کند که با انتشار و فروش اوراق های مالی، تامین می‌شود اما کاهش هزینه ترخیص تولید نقش زیادی در کنترل تورم خواهد داشت.

وی با ذکر مثالی اظهار داشت: اگر کالایی در سال 1400 به ارزش هزار دلار وارد می‌شد، تولید کننده با احتساب 10 درصد حقوق ورودی بر اساس نرخ تسعیر 4200 تومانی باید 420 هزار تومان بابت ترخیص آن کالا پرداخت می‌کرد در حالی که بر اساس قانون بودجه امسال این رقم به بیش از 2 میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی حدود 6 برابر افزایش هزینه ترخیص مواد اولیه واحدهای تولیدی.

قالیباف در پایان با اشاره به مصوبه اردیبهشت ماه هیئت وزیران مبنی بر کاهش سود بازرگانی در سال جاری گفت: در صورت تصویب نهایی این لایحه، همین کالای هزار دلاری با نرخ سود بازرگانی یک درصدی و حقوق گمرکی یک درصدی با نرخ تسعیر سامانه مبادله الکترونیکی(ETS) با 500 هزارتومان ترخیص می شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد