ارسال پاسخ

۷ تير ۱۴۰۱
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n5140

pvc-asso.ir

تغییر در بازارهای صادراتی با حذف ارز ۴۲۰۰

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید اصلاحات اقتصادی اخیر که به حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی برخی کالاها منجر شده، بازار صادراتی کشور را نیز با تغییراتی مواجه کرده است.

به گزارش انجمن پی وی سی به نقل از «ایسنا»، علیرضا پیمان‌پاک با بیان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰‌درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق گفت: این کاهش به دلیل این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، به عراق می‌رفت و چون ارزان بود، عراقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف ما صادر‌کننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم. به‌طور مثال ماست را عراق ۵/ ۱دلار می‌خرید، در روسیه ۵/ ۲دلار خریدند و ما صادر‌کننده را به آنجا هدایت کردیم.  پیمان‌پاک درخصوص اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است افزود: اولین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و مهم‌ترین این بود که شخص اول دولت به‌همراه تمامی دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند.  وی تاکید کرد: بارها شده است شخص رئیس‌جمهوری وقتی از مانعی مطلع می‌شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که سایر دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع کنیم.  رئیس سازمان توسعه تجارت از تسهیل شرایط ارزآوری و بازگشت ارز توسط صادرکنندگان به‌عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات خبر داد و گفت: نکته مهم در صادرات این است که ما به آن به‌عنوان یک زنجیره نگاه کنیم.  وی همچنین از اولویت‌بندی کشورها بر اساس منابع انسانی و منابع کشور خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته غفلت محض از بازار جنوب‌شرق آسیا و آفریقا با توجه به تمام فرصت‌های موجود صورت‌گرفته است و اکنون با در اولویت قرار‌دادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰‌درصد رشد دهیم، اما بازهم عدد کم است. پیمان‌پاک با اشاره به فرصت ازدست‌رفته در آفریقا گفت: خیلی از کشورهای آفریقایی در تحریم بودند و می‌گفتند که چرا با ما وارد تجارت نمی‌شوید؟ او همچنین با اشاره به مشکلات زیرساختی در صادرات گفت: وقتی توسعه بازار می‌دهیم زیرساخت مهم است، در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ به‌خاطر اینکه سال‌ها به آن بی‌توجه بودند و برای زیرساخت‌ها، لجستیک و حمل‌ونقل کاری نکردند.  وی با اشاره به مثبت‌شدن تراز تجاری کشور در ۳‌ماه اول امسال به میزان ۶۰۵‌میلیون دلار افزود: این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳‌ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.  

رئیس سازمان توسعه‌تجارت که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گفت در مورد تجارت با اتحادیه اروپا نیز گفت: ما که به گفته برخی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵‌درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری بر اساس منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد.  رئیس سازمان توسعه تجارت درخصوص علت موفق‌نبودن تجارت با سوریه گفت: نکته مهم در سوریه سیاست‌های دولت این کشور است، آنها قوانین عدم‌خروج ارز دارند و باید بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم. یکسری اقدامات در حال انجام است اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است، ما باید سوریه را به‌عنوان محلی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه کنیم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد