ارسال پاسخ

۳۱ خرداد ۱۴۰۱
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n5110

pvc-asso.ir

تغییر جو در بازارهای پی‌وی‌سی آسیا بعد از تقریباً دو ماه

بازارهای پی‌وی‌سی هند علیرغم فصل باران‌های موسمی، هم‌مسیر با صعود جزئی قیمت‌های فوب چینی، تا میزانی اوج گرفتند. پیش‌بینی‌ها از بهبود تقاضا در چین به معنی کاهش فشار از صادرات چینی است.

به گزارش انجمن پی وی سی به نقل از پتروتحلیل، جو بازارهای پی‌وی‌سی آسیا بعد از روند کاهشی مداوم از اواسط آوریل، اخیراً به واسطه فضای مثبت حول کاهش محدودیت‌های کووید-19 در چین تقویت شد. کاهش عرضه محموله‌های ارزان قیمت از سوی صادرکنندگان چینی در اواخر مه نیز نشانه‌ای بر تغیر جو در ایام آتی بود.

اگرچه سرعت بهبود تقاضا در دوره پسا قرنطینه کند بوده، اوج‌گیری ارزش دالیان معاملات آتی و سیر صعودی ارزش‌های انرژی در کنار بسته حمایت اقتصادی از سوی دولت چین، جو را حمایت کرد.

احیای بازار پی‌وی‌سی چین تاثیر مستقیمی بر مقاصد صادراتی اصلی شامل هند، جنوب شرق آسیا و مصر داشته که در طی این دوره، تحت فشار فراوانی عرضه چینی بوده‌اند.

قیمت‌های صادراتی به واسطه قیمت‌های داخلی بالا در چین اوج گرفتند

قیمت‌های پی‌وی‌سی داخلی در چین از روند نزولی در 8 هفته گذشته بازگشته، و قیمت‌های پایه اتیلن با رشد200 تا 250 یوان در هر تن (30 تا 70 دلار) در میزان 8900 تا 9000 یوان در هر تن (1180 تا 1194 دلار بدون مالیات ارزش افزوده) قرار گرفتند؛ در این میان قیمت پی‌وی‌سی پایه استیلن در میزان 8700 تا 8800 یوان در هر تن (1154 تا 1167 دلار بدون مالیات ارزش افزوده) (همگی ex-warehouse چین، نقدی، شامل مالیات ارزش افزوده) ایستاد.

قیمت‌های داخلی عمدتاً از سوی اوج‌گیری دالیان معاملات آتی حمایت شدند. در هفته 8 ژوئن، قیمت‌های پی‌وی‌سی سپتامبر معاملات آتی در بورس کالای دالیان 380 یوان در هر تن (57 دلار) افزایش یافتند. یکی از تاجران چینی اظهار داشت: «قیمت‌های نقدی پی‌وی‌سی در این هفته به دلیل سیر صعودی قیمت‌های معاملات آتی رشد کردند. جو بازار به واسطه کاهش محدودیت‌های کووید-19، بهبود یافت. اگرچه، تعداد قراردادهای منعقد شده محدود بوده و اکثراً در گستره قیمتی پایین صورت می‌گیرند.»

سیر صعودی پی‌وی‌سی داخلی منتج به اوج‌گیری قیمت‌های صادراتی در هند و جنوب شرق آسیا نیز شده است. یکی از تاجران منطقه‌ای گفت: «قیمت‌های چینی محموله‌های اواخر ژوئن تا ژوئیه، در این هفته به پشتوانه اوج‌گیری قیمت‌های داخلی افزایش یافتند. در این میان، هند به عنوان یکی از مقاصد صادراتی ایده‌آل باقی ماند.»

قیمت‌های نقدی پی‌وی‌سی پایه اتیلن نسبت به هفته‌های گذشته 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافت و در میزان 1210 تا 1240 دلار در هر تن ارزیابی شد، در حالی که قیمت‌های پی‌وی‌سی پایه استیلن با افزایش 20 تا 40 دلاری در میزان 1160 تا 1200 دلار در هر تن (همگی فوب چین، نقدی) قرار گرفتند.

بهبود محتاطانه بازار هند

بازارهای پی‌وی‌سی هند علیرغم فصل باران‌های موسمی، هم‌مسیر با صعود جزئی قیمت‌های فوب، چینی، تا میزانی اوج گرفتند. پیش‌بینی‌ها از بهبود تقاضا در چین به معنی کاهش فشار از صادرات چینی است.

قیمت‌های پی‌وی‌سی وارداتی در هند با روند ثابت تا افزایش 20 دلاری در هفته گذشته در میزان 1340 تا 1380 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی) ارزیابی شدند. 3 تا 4 هزار تن محموله پی‌وی‌سی k67 چینی پایه اتیلن ژوئن تا ژوئیه، با قیمت 1340 تا 1360 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) به بازارهای هندی ارائه شدند. قیمت‌های داخلی هند با افزایش 1000 تا 2000 روپیه در هر تن، به این اخبار واکنش نشان دادند.

یکی از تاجران واقع در بمبئی گفت: «حتی قبل از اینکه قیمت‌های بالاتر در بازار گزارش شوند، تاجران در هفته‌های گذشته پیشنهادات خود را با افزایش 20 تا 30 دلاری ارائه کردند.» او اضافه کرد: «این امر در تغییر جو نمایان شد. خریداران برای مدت‌های طولانی با انتظار از تداوم کاهش قیمتی از بازارهای پلیمر فاصله گرفته، که همین منجر به برخی محدودیت‌ها در بازار شد.»

بازارهای پی‌وی‌سی جنوب شرق آسیایی نیز همین مسیر را دنبال می‌کنند

در این میان قیمت‌های وارداتی همه مبداها در جنوب شرق آسیا با روندی ثابت تا افزایش 20 دلاری ارزیابی شده و در هفته گذشته در میزان 1250 تا 1320 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی) قرار گرفتند.

خریداران جنوب شرق آسیایی عمدتاً از فعالیت اجتناب کرده، اما عرضه‌کنندگان با حمایت از سوی جو قوی‌تر در چین، قیمت‌های خود را افزایش دادند. یکی از تاجران چینی گفت: «قیمت‌ها به جنوب شرق آسیا در حدود 40 دلار در هر تن اوج گرفته‌اند.»

اوج‌گیری قابل توجه قیمت‌ها در مصر

قیمت‌های رقابتی چینی، منجر به افت بازار پی‌وی‌سی مصر در هفت هفته گذشته شد، اگرچه فشار در دو هفته آخر تا حدودی کاهش یافت. در کنار بهبود جو در چین، معامله‌کنندگان در مصر خبر از دریافت افزایش قیمتی 100 دلاری از سوی چینی ها داده که قیمت‌ها را در هفته گذشته به 1500 تا 1550 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، نقدی، شامل 2 درصد مالیات) رساند.

اگرچه خریداران در رابطه با تامین محموله در سطوح جدید مردد ماندند، به طور گسترده افزایش احتمالی تقاضا، قیمت‌های بالاتر نفت، و دریافت حمایت فروشندگان چینی از سوی کاهش فشار ذخایر را گزارش کردند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد