ارسال پاسخ

۳۰ خرداد ۱۴۰۰
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n3929

pvc-asso.ir

اجرای طرح شبکه‌های آبیاری مناطق غرب و شمال غرب به پایان می رسد

مدیر عامل موسسه جهاد نصر از اتمام اجرای طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی مناطق غرب و شمال غرب کشور تا پایان شهریور ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از مهر، محمدجواد صالحی‌نیا در نشستی خبری از اتمام اجرای طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی مناطق غرب و شمال غرب کشور تا پایان شهریور ۱۴۰۰ خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ۷۷ هزار هکتار از این طرح به بهره برداری رسیده و ۲۵ هزار هکتار دیگر تا پایان تیرماه اجرایی می‌شود و ۱۰۰ هزار هکتار باقی مانده نیز تا پایان شهریور به بهره برداری می‌رسد.

 

وی افزود: در سال ۹۳ بر اساس مصوبه هیأت دولت مقرر شد در سطح ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، خراسان جنوبی، شمالی و رضوی و گلستان به طور متناظر عملیات احداث شبکه اصلی، فرعی و زهکشی انجام شود.

 

مدیر عامل مؤسسه جهاد نصر گفت: بر این اساس وزارت نیرو اجرای شبکه‌های اصلی و وزارت جهاد اجرای شبکه فرعی را به عهده گرفت.

 

صالحی نیا افزود: هشت میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص داده شد و از سال ۹۳ تاکنون پیشرفت‌های ذکر شده به دست آمده است.

 

وی اظهار داشت: از مهم‌ترین دستاوردهای این طرح افزایش بیش از پنج میلیون تنی محصولات زراعی و همچنین ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ هزار نفر است.

 

صالحی نیا با اشاره به اجرای طرح جلوگیری از انتشار گرد و غبار در استان‌های جنوبی کشور افزود: وزارت جهاد در این طرح جلوگیری و تثبیت عرصه‌های منشأ گرد و غبار را به عهده گرفت و مطالعات این کار به انجام رسید که بر اساس آن هفت کانون بحرانی در خوزستان در سطح ۳۵۰ هزار هکتار شناسایی شد که یکی از این هفت کانون فوق بحرانی بود.

 

وی ادامه داد: نسبت به نهال کاری و ایجاد فضای سبز در این کانون‌ها اقداماتی انجام شد و مؤسسه جهاد نصر برای انتقال آب، کانال‌هایی به طول ۶۰ کیلومتر احداث کرد و از حوزه رودخانه کارون تا رودخانه جراحی با استفاده از ۵۵ سازه تقاطعی آب مورد نیاز برای مهار این کانون‌ها تأمین شد.

 

صالحی نیا با اشاره به طرح احیای دشت‌های خوزستان و ایلام افزود: این طرح در دو فاز و به مساحت ۵۵۰ هزار هکتار شروع شد که در سال ۹۷ فاز اول طرح شامل ۲۹۵ هزار هکتار به بهره برداری رسید.

 

مدیر عامل مؤسسه جهاد نصر ادامه داد: با عنایت رهبری و همت دولت از محل صندوق توسعه یک و نیم میلیارد دلار در سال ۹۲ تأمین شد که ۱.۴ دهم میلیارد دلار به وزارت جهاد و ۱۰۰ میلیون دلار به وزارت نیرو برای ترمیم شبکه‌های اصلی اختصاص داده شد.

 

وی گفت: از جمله مهم‌ترین دستاوردهای این طرح افزایش ۳.۵ میلیون تنی محصولات کشاورزی و صرفه جویی ۸۷۰ میلیون متر مکعب آب بوده است ضمن اینکه فاز یک طرح در سال ۹۹ به طور کامل تکمیل شد و بخشی از مطالعات فاز دوم انجام شده و بخشی نیز در دست اجراست و به محض تأمین اعتبار اجرای فاز دوم نیز آغاز می‌شود.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد