آرشیو رویدادها
...45678910...

 • پایان سورپرایز فعالان اقتصادی

  پایان سورپرایز فعالان اقتصادی

  آیا تزلزل در تصمیمات اقتصادی که باعث سردرگمی فعالان اقتصادی در سال‌های اخیر شده‌است، در سال‌جاری به پایان می‌رسد؟ وعده وزیر اقتصاد در این‌باره قابل‌تامل است. او در یک سخنرانی اعلام کرد یکی از تصمیمات قطعی وزارت اقتصاد در سال‌۱۴۰۲ موافقت با تغییر این بخشنامه‌‌‌‌‌ها خواهد بود و اجازه نخواهند داد کنشگران اقتصادی چندین نوبت در یک سال ‌برای یک موضوع دچار سردرگمی شوند.
 • چرا کاهش قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی به کف بازار نرسید؟

  چرا کاهش قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی به کف بازار نرسید؟

  اگرچه دولت قصد داشت با کاهش قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی از سرعت رشد تورم محصولات پایین دستی بکاهد، اما عملا ساز و کار بورس در شرایط فعلی اجازه ی تثبیت قیمت ها در نرخ پایین تر را نمی دهد.
 • چاپ روی لوله با مقاومت بالا در برابر حلال

  چاپ روی لوله با مقاومت بالا در برابر حلال

  شرکت Egeplast انگلستان از هدهای چاپ Timbermark برای بهبود کیفیت چاپ در طیف وسیعی از لوله های پلی اتیلن اکسترود شده خود استفاده کرده است.
 • ساخت واحد تبخیر کلر مایع پتروشیمی آبادان آغاز شد

  ساخت واحد تبخیر کلر مایع پتروشیمی آبادان آغاز شد

  امروز ۶ اردیبهشت ماه با حضور سید صولت مرتضوی وزیر کار، عملیات احداث واحد تبخیر کلر مایع پتروشیمی آبادان با اعتباری بیش از ۷۲ هزار میلیون ریال آغاز شد.
 • استفاده از 65درصد از مواد بازیافتی در تولید لوله

  استفاده از 65درصد از مواد بازیافتی در تولید لوله

  شرکت Polypipe مستقر در بریتانیا ، طیف وسیعی از لوله های PVC Terrain خود را با حداکثر 65 درصد مواد بازیافتی تولید خواهد کرد. این لوله ها بر طبق استاندارد بریتانیا EN1453 ( استاندارد لوله های هسته فومی) تولید خواهد شد که استحکام و دوام معادل با این لوله های را تضمین می کند.
 • بازی بوروکرات‏‏‌ها با تولید

  بازی بوروکرات‏‏‌ها با تولید

  بازی بوروکرات‌‌‌ها با تولید تمامی ندارد. آخرین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت که پس از مدت‌‌‌ها به صورت ناقص منتشر شده است، نشان می‌دهد که اوضاع کشور در زمینه اشتغال، تورم، رشد تولید و سرمایه‌گذاری بسیار عالی است؛ روایتی که بیش از بازار و اقتصاد به کار بازار سیاست می‌‌‌آید. تصویر ارائه‌شده از تولید و تجارت ۱۴۰۱ که از سوی مقامات صمت منتشر شده است نشان می‌دهد که در یکی از سخت‌‌‌ترین سال‌های نیم‌قرن اخیر کشور، سرمایه‌گذاری رکورد زده و به سطوح بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای رسیده است.
 • حذف یک مانع بزرگ از مسیر دریافت کارت بازرگانی

  حذف یک مانع بزرگ از مسیر دریافت کارت بازرگانی

  علی نقیب، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تصویب‌نامه اخیر هیات وزیران در مورد فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی، اعلام کرد که برابر این مصوبه بنگاه‌های بزرگ و باسابقه و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با شرایط ساده‌ای از چالش بزرگ «ارائه الزامی سند تک‌برگ با کاربری تجاری و کد رهگیری» عبور کنند.
 • حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲ چقدر است؟

  حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲ چقدر است؟

  میزان حقوق بیکاری در سال‌های مختلف دچار افت و خیز‌هایی هرچند جزیی می‌شود؛ در سال ۱۴۰۲ این عدد برابر با ۵۵% متوسط حقوق سه ماه اخیرتان است و حداکثر، ۸۰% از متوسط حقوقتان به شما پرداخت می‌شود. از همان اولین روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد، مقرری قابل پرداخت است.
 • کاهش تب خرید پتروشیمی‏‏‌ها

  کاهش تب خرید پتروشیمی‏‏‌ها

  رینگ پتروشیمی فروردین ۱۴۰۲ را در ثبات نسبی به پایان رساند. در حالی که تناسب میان عرضه و تقاضا به آرامش اغلب معاملات این محصولات در بازار فیزیکی بورس‌کالا انجامید، معاملات ‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها به دلیل کسری عرضه ناشی از کمبود تولید در کشور همچنان پررونق ماند.
 • تضعیف زنجیره ارزش محصولات پي وي سي به دلیل جهش ۴ برابری رقابت های غیر اصولی و نحوه قیمت گذاری رزین پی وی سی

  تضعیف زنجیره ارزش محصولات پي وي سي به دلیل جهش ۴ برابری رقابت های غیر اصولی و نحوه قیمت گذاری رزین پی وی سی

  انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در نامه ای به ریاست دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، از رقابت های غیر اصولی در بورس کالا و نحوه قیمت گذاری رزین پی وی سی، عليرغم روند كاهشي قيمت اين كالا در بنادر شرق آسيا و تركيه شكايت كرده و حاصل آن را نه تنها تعطيلي يا تعديل نيروي واحدهاي توليدي با كيفيت پيش بيني كرد بلكه عامل اصلی رشد واحد های زیر پله ای با تولیدات بی کیفیت را نيز مستقيما به اين روش قيمت گذاري مرتبط دانست.
 • تمدید مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش تا پایان اردیبهشت‌ماه

  تمدید مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش تا پایان اردیبهشت‌ماه

  مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی از تمدید مهلت بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ خبر داد.
 • بحران تقاضا، چالش چند وجهی واحدهای تولیدی

  بحران تقاضا، چالش چند وجهی واحدهای تولیدی

  تورم 46.5 درصدی سال 1401 موجب شده تا قدرت خرید مردم کاهش یابد. استمرار آن، اقصاد را با بحران تقاضا، افت سطح تولید، بحران بدهی و در نهایت تعطیلی واحدهای تولیدی مواجه می‌کند.
 • اعلام آگهی اجباری شدن استانداردهای سامانه های لوله گذاری در روزنامه رسمی کشور

  اعلام آگهی اجباری شدن استانداردهای سامانه های لوله گذاری در روزنامه رسمی کشور

  استانداردهای مربوط به سامانه لوله گذاری برای طرح های نوین آبیاری اجباری شد.
 • پی وی سی در آسیا همچنان رو به کاهش است، تولیدکننده تایوانی اعلام قیمت را به تعویق انداخت

  پی وی سی در آسیا همچنان رو به کاهش است، تولیدکننده تایوانی اعلام قیمت را به تعویق انداخت

  قیمت PVC وارداتی در آسیا احتمالاً در کوتاه مدت پیش از فصل باران های موسمی که در ژوئن در هند پیش بینی می شود، روند نزولی خواهد داشت. زیرا علاوه بر عرضه فراوان، کمبود تقاضا نیز ادامه دارد.
 • احیای دستوری واحدهای صنعتی ؟

  احیای دستوری واحدهای صنعتی ؟

  رونق تولید از طریق راه‌‌‌اندازی واحد‌‌‌های تولیدی راکد و نیمه‌راکد، بخشی از وعده‌‌‌های اقتصادی دولت سیزدهم بود. احیای واحدهای صنعتی راکد، هزینه زیادی روی دست دولت گذاشته است؛ اما استدلال دولت برای پرداخت این هزینه آن است که احیای واحدهای صنعتی، هزینه کمتری نسبت به تاسیس واحدهای صنعتی جدید خواهد داشت و همچنین موجب اشتغال‌زایی خواهد شد.
 • متولی صدور گواهی صادرات، سامانه جامع تجارت شد

  متولی صدور گواهی صادرات، سامانه جامع تجارت شد

  مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: صادرات در رینگ صادراتی منوط به دریافت گواهی صادرات از سامانه جامع تجارت است. پیش از این، طبق مصوبه وزارتخانه صمت، دریافت گواهی صادراتی از بورس کالا الزامی بود که انتقادات زیادی در پی داشت.
 • خطر شارژ تورم تولید با تصمیمات نادرست در عرضه مواد اولیه

  خطر شارژ تورم تولید با تصمیمات نادرست در عرضه مواد اولیه

  علیرضا کلاهی صمدی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران معتقد است: در سال جدید نیز تورم تولیدکننده بالا خواهد بود و علت اصلی آن، تصمیمات اشتباه مبنی بر عرضه مواد اولیه بر اساس نرخ غیرواقعی است.
 • بازار پی وی سی اروپا پس از 2 ماه تلاش برای حفظ قیمت ها ضعیف شد

  بازار پی وی سی اروپا پس از 2 ماه تلاش برای حفظ قیمت ها ضعیف شد

  نااطمینانی های کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی نیز بر تقاضای جهانی فشار وارد کرده است و بازارهای پیشرو شاهد کاهش نرخ بهره خرید بوده اند.
 • گزارش تحلیلی بازار داخلی و جهانی محصولات پتروشیمی منتشر شد

  گزارش تحلیلی بازار داخلی و جهانی محصولات پتروشیمی منتشر شد

  گزارش تحلیلی بازار داخلی و جهانی محصولات پتروشیمی در اسفند ماه 1401 با رویکرد عرضه و معامله محصولات شیمیایی و پلیمری در بورس منتشر شد.
 • اهرم‌های خیز تولید اسفند

  اهرم‌های خیز تولید اسفند

  صنایع در اسفندماه، روند خروج از رکود را که از بهمن‌ماه آغاز شده بود، ادامه دادند. شامخ صنعت (شاخص مدیران خرید) از عدد ۶۰/ ۴۵ دی‌ماه، به ۳۹/ ۵۷ در بهمن رسید و در نهایت در اسفندماه شاخص شامخ صنعتی عدد ۵۱/ ۵۹ شد. این رقم از آنجا قابل‌توجه است که بدانیم شاخص مدیران خرید در اسفندماه سال ۱۴۰۰، معادل ۴۳/ ۵۶ به‌‌‌دست ‌‌‌آمده بود؛ در اسفند سال ۹۹ نیز این عدد تقریبا مشابه سال ۱۴۰۰ بود.