آرشیو رویدادها

 • امتیاز مهم پتروشیمی ها با صرف نظر از ۷۰ همت درآمد/ سقف نرخ گاز خوارک به ۵ هزار تومان کاهش یافت

  امتیاز مهم پتروشیمی ها با صرف نظر از ۷۰ همت درآمد/ سقف نرخ گاز خوارک به ۵ هزار تومان کاهش یافت

  فروش ارزهای حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و خالص صادرات گاز به قیمت 28500 تومان اگرچه بالاتر از نرخ مفروض لایحه بودجه (23 هزار تومان) است اما به واسطه بیش برآورد ناشی از میزان صادرات و قیمت نفت در مفروضات لایحه بودجه، پیش بینی می‌شود این نرخ تسعیر منجر به عدم تحقق منابع تبصره «1» شده و بودجه را با کسری مواجه کند.
 • لوسینتل انتظار دارد تا سال 2028 بازار جهانی لوله PVC به 51.8 میلیارد دلار برسد

  لوسینتل انتظار دارد تا سال 2028 بازار جهانی لوله PVC به 51.8 میلیارد دلار برسد

  لوسینتل، یک شرکت مشاوره استراتژیک جهانی و تحقیقات بازار، فرصت‌های رشد جهانی لوله PVC را براساس کاربرد، استفاده نهایی، فرم و نوع محصول، قطر لوله و منطقه، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
 • کارمزدهای جدید دور می‌خورد؟

  کارمزدهای جدید دور می‌خورد؟

  هفته گذشته بانک مرکزی از به‌روزرسانی کارمزد خدمات بانکی خبر داد. بر اساس این دستورالعمل جدید، کارمزد بسیاری از خدمات بانکی افزایش پیدا کرده و برخی از خدمات هم که تا پیش از این مشمول کارمزد نبودند، از سال جدید برای انجام آنها کارمزد دریافت خواهد شد. از جمله موارد تازه‌‌‌ای که به شدت بحث‌برانگیز شده، مالیات بر تراکنش‌‌‌های دستگاه‌‌‌های کارت‌خوان است.
 • کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از این به بعد بانک مرکزی ارز را به طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری کرده و به واردکننده‌ها خواهد فروخت تا هم هزینه‌ها کمتر شده و هم، زمان تامین ارز کوتاه‌تر شود.
 • کیفیت و قیمت محصولات ایرانی به ویژه در صنعت ساختمان برای گرجستان جذاب است

  کیفیت و قیمت محصولات ایرانی به ویژه در صنعت ساختمان برای گرجستان جذاب است

  رئیس هیات تجاری گرجستان با اشاره به جذابیت کیفیت بالا و قیمت پایین محصولات ایرانی به‌ویژه در صنعت ساختمان برای گرجستان، پیشنهاد داد: نمایشگاه توانمندی‌های ایران برای معرفی این توانمندی‌ها به تجار گرجی برگزار شود.
 • زورگیری از صاحبان دستگاه کارت‌خوان و تقویت انحصار

  زورگیری از صاحبان دستگاه کارت‌خوان و تقویت انحصار

  آیا گرفتن کارمزد از دارندگان دستگاه کارت‌خوان در جهت اصلاح مدلِ کارمزدِ نظام پرداختی و بانکی است؟ بانک مرکزی دستورالعمل جدیدی برای تعیین کارمزد تراکنش‌های خریدِ کارتی منتشر کرده است که بر اساس آن دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان و درگاه‌های آنلاین باید از ابتدای خرداد و براساس جزئیات اعلام‌شده کارمزد پرداخت کنند. سال‌هاست که کارشناسان حوزه بانکی و پرداخت بر اشتباه بودن مدل کارمزد نظام پرداخت و نیاز به اصلاح آن تاکید می‌کنند.
 • پاندمی «مهندسی قیمت» در مواد اولیه صنایع

  پاندمی «مهندسی قیمت» در مواد اولیه صنایع

  سیکل معیوب قیمت‌گذاری دستوری علاوه بر تولید، صادرات را نیز زمین‌‌‌گیر کرده است. در حالی دولت به ادامه سیاست قیمت‌گذاری دستوری اصرار دارد که بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد این سیستم نرخ‌‌‌گذاری نه‌تنها باعث کنترل تورم نشده، بلکه ضربه بیشتری به تولید زده و به التهاب بازارها منجر شده است.
 • ابلاغ بسته تحولی سازمان استاندارد برای رشد تولید کیفی

  ابلاغ بسته تحولی سازمان استاندارد برای رشد تولید کیفی

  بسته تحولی رشد تولید کیفی در دولت سیزدهم از سوی رئیس سازمان ملی استاندارد ایران برای اجرا، ابلاغ شد.
 • واردات رقابتی بر بازارهای PVC اروپا فشار وارد می کند

  واردات رقابتی بر بازارهای PVC اروپا فشار وارد می کند

  بازارهای پی وی سی در منطقه برای دومین ماه متوالی تحت فشار کاهش قراردادهای اتیلن، رکود تقاضا و عرضه راحت روند نزولی خواهند داشت. علاوه بر این، پیشنهادات رقابتی واردات نیز به دلیل تفاوت گسترده بین بازارهای وارداتی و بازارهای نقدی، بر فروشندگان در منطقه فشار وارد می کند.
 • کارگران در دوره آزمایشی هم باید حقوق و مزایای کامل بگیرند

  کارگران در دوره آزمایشی هم باید حقوق و مزایای کامل بگیرند

  کارشناس بازار کار درباره تعهد کارفرما درقبال قرارداد آزمایشی کارگر گفت:کارفرما می تواند یک قرارداد کتبی یک ماهه منعقد کند و تمامی حقوق و مزایا و بیمه کارگر به او تعلق می گیرد. هر گونه قرارداد کار شفاهی به منزله دائمی بودن کارگر محسوب می شود.
 • تحدید ثانویه تولید مسکن؟

  تحدید ثانویه تولید مسکن؟

  کانون سراسری انبوه‌سازان در نامه‌ای به معاون حقوقی رئیس‌جمهور، نسبت به تشدید رکود تولید مسکن با تصویب و اجرای سیاست جدید مالیاتی هشدار داد. در این نامه، با اشاره به فعالیت اورژانسی سرمایه‌گذاران ساختمانی در یک کریدور مالی متصل به بازار مصالح آمده است: سازندگان برای دورزدن رکود خرید، به تهاتر آپارتمان با تولیدکننده مصالح ساختمانی پناه آورده‌اند.
 • ۱۲ ایراد تجزیه صمت

  ۱۲ ایراد تجزیه صمت

  لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در حالی قرار است به زودی در مجلس بررسی شود که نواقص این لایحه همچنان باقی است. بازوی پژوهشی اتاق ایران در ۱۲بند ابهامات و ایرادات این لایحه را بررسی و تاکید کرده است حتی اگر قرار بر تشکیل این وزارتخانه باشد، نباید نقش آن به حلقه‌های بعد از تولید محدود شود. همچنین باید فرآیندهای مترتب بر زنجیره تامین و تولید پشتیبانی شود.
 • گزارش بازار جهانی پلی وینیل کلراید در سال 2023

  گزارش بازار جهانی پلی وینیل کلراید در سال 2023

  بازار جهانی پلی وینیل کلراید از 82.46 میلیارد دلار در سال 2022 به 89.02 میلیارد دلار در سال 2023 خواهد رسید و با نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) 7.9 درصد افزایش خواهد یافت.
 • کارمزد جدید تراکنش‌های پرطرفدار

  کارمزد جدید تراکنش‌های پرطرفدار

  بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای جدید از افزایش کارمزد خدمات بانکی خبر داد. علت این اقدام افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در چند سال اخیر عنوان شده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد کارمزد عمده خدمات بانکی محبوب به‌طور میانگین با افزایش ۲۰درصدی مواجه شده‌اند. کارمزد خدمات بانکی یکی از کانال‌های درآمدی بانک‌ها به شمار می‌رود که برخلاف میانگین جهانی، در ایران سهم کمی از درآمد بانک‌ها دارد.
 • ارزانی جهانی نصیب پلیمرهای داخلی نشد

  ارزانی جهانی نصیب پلیمرهای داخلی نشد

  قیمت پایه اغلب محصولات پتروشیمی در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران متاثر از کاهش تقاضای جهانی کاهش می‌یابد؛ اما واهمه از افت ارزش پول ملی و انتظارات فزاینده تورمی باعث می‌شود تا نرخ فروش این محصولات با ثبت رقابت‌‌‌های قابل‌ملاحظه از سوی متقاضیان، همچنان افزایشی بماند.
 • خروج از دور باطل مشکلات تولید

  خروج از دور باطل مشکلات تولید

  پرسش ما از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به‌عنوان کسانی که از نزدیک در جریان مشکلات و موانع در مسیر تولید کشور هستند این است که از وزیر صنعت، معدن و تجارت چه انتظاراتی دارند تا در نهایت تصمیم‌گیران بتوانند گزینه‌ای را در نظر بگیرند که توانایی، قدرت و ظرفیت برآوردن چنین انتظاراتی را داشته باشد. در این صورت می‌توان به رفع موانع صنعت، معدن و تجارت امیدوار بود. صمت در این گزارش با تعدادی از صنعتگران در این باره به گفت‌وگو نشسته که در ادامه می‌آید.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز :285000 ریال اعلام شد.
 • پالس رکودی مدیران صنعت

  پالس رکودی مدیران صنعت

  مدیران خرید در فروردین‌ماه راوی رکود در بخش صنعت بودند. شامخ صنعت در نخستین‌ماه سال با ثبت عدد ۶۳/ ۳۵ به کمترین میزان خود طی ۳۶ماه رسیده است. شامخ کل اقتصاد نیز کمترین رقم را در طی سه‌ماه ثبت کرده است. هرچند عنوان می‌شود تعطیلات نسبتا طولانی‌تر فروردین امسال به همراه ماه رمضان و تاخیر در آغاز به کار بنگاه‌های اقتصادی چنین رقمی را در بخش صنعت به ثبت رسانده، اما تمام شاخص‌های شامخ صنعت به جز شاخص انتظارات آتی تولید به زیر ۵۰واحد رسیده است.
 • بازی دو سر برد

  بازی دو سر برد

  علیرضا کلاهی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید که شاید با تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت و جداسازی امور مربوط به تنظیم بازار و کنترل قیمت از امور مربوط به صنعت، وزارتخانه صنعت بتواند بر توسعه صنعتی تمرکز بیشتری پیدا کند.
 • بنگاه‌های تولیدی، منتظر گشایش‌های اقتصادی هستند

  بنگاه‌های تولیدی، منتظر گشایش‌های اقتصادی هستند

  تعطیلات نوروزی به کاهش شامخ اقتصاد دامن زده و آن را به پایین‌ترین رقم در دوره 3 ماهه رسانده است؛ اما هم‌زمان، شاخص انتظارات فعالان اقتصادی برای فعالیت در ماه آینده، بالاترین رقم در دوره 43 ماهه را ثبت کرده است.