آرشیو رویدادها

 • معلول‏‏‌های ثانویه نوسان ارزی

  معلول‏‏‌های ثانویه نوسان ارزی

  اخیرا سیاستگذاران تصمیم گرفتند که نرخ تسعیر ارز معاملات محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا به ۳۸‌هزار تومان افزایش یابد. درباره تاثیرات این اقدام اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد. برمک قنبرپور، عضو هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران معتقد است کامودیتی‌هایی که قبلا با رقابت پایین یا با نرخ پایه معامله می‌شدند، با افزایش قیمت مواد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصدی مواجه خواهند شد که این امر قطعا روی کالاهای نهایی تاثیر خواهد گذاشت.
 • واکاوی تبعات تورمی ابلاغیه تغییر نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی

  واکاوی تبعات تورمی ابلاغیه تغییر نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت محصولات پتروشیمی

  ابلاغیه تغییر نرخ تسعیر ارز مبنای محاسبه خوراک پتروشیمی ها و همچنین قیمت پایه این محصولات در بورس کالا از ۲۸۵۰۰ تومان به نرخ مرکز مبادله، می تواند زمینه ساز ایجاد تورم در آینده شود.
 • واردات پلیمر ترکیه در ژوئیه به بالاترین میزان در بیش از 2 دهه رسیده است

  واردات پلیمر ترکیه در ژوئیه به بالاترین میزان در بیش از 2 دهه رسیده است

  مجموع واردات پلیمرها به ترکیه در جولای به 625 هزار تن نزدیک شد که نشان دهنده افزایش 39 درصدی نسبت به ماه قبل و 49 درصدی نسبت به سال قبل است. حجم بالای واردات PP، PVC و PE سهم قابل توجهی در این آمار داشت.
 • جدال سخت موافقان و مخالفان نرخ ارز پتروشیمی‌ها

  جدال سخت موافقان و مخالفان نرخ ارز پتروشیمی‌ها

  هفته گذشته بانک مرکزی ایران در مکاتبه با وزارت نفت نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران را مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس‌ کالا اعلام کرد. براساس این تصمیم، قیمت پایه عرضه محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس و قیمت خوراک شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی از 28500 تومان به نرخ 37500 تومان تغییر یافت. بعد از اعلام این تصمیم دولت تفسیرهای متفاوتی از سوی موافقان و مخالفان این تصمیم دولت مطرح شده است.
 • راهکارهای حفظ کارکنان برای منابع انسانی

  راهکارهای حفظ کارکنان برای منابع انسانی

  حفظ کارکنان، برای سازمان‌هایی که می‌‌‌خواهند نیروی کار قوی پایدار داشته باشند، یک دغدغه مهم است. بعد از رویداد «استعفای بزرگ» و در حالی که توازن قدرت در خیلی از کشورها به نفع کارکنان شده، توجه‌‌‌ها بیشتر از همیشه به این جلب شده که سازمان‌ها - و به‌‌‌طور ویژه منابع انسانی - چطور حفظ کارکنان خود را مدیریت می‌‌‌کنند.
 • کارت‌ های بازرگانی اجاره‌ ای تعیین تکلیف شد

  کارت‌ های بازرگانی اجاره‌ ای تعیین تکلیف شد

  رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر بانک مرکزی با وجود تلاش‌های بسیاری که ما انجام دادیم صادرات ریالی را به رسمیت نمی‌شناسد و توافقی صورت گرفته است که براساس آن کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای به زودی بسته می‌شوند و احتمالا از یکی دو هفته آینده روند بسته شدن این کارت‌ها صورت می‌گیرد.
 • واحدهای شهرک‌های صنعتی اشتهارد مشمول معافیت مالیاتی شدند

  واحدهای شهرک‌های صنعتی اشتهارد مشمول معافیت مالیاتی شدند

  رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: با تصویب مجدد هیات وزیران و اضافه‌ شدن یک تبصره به بند (الف) ماده یک آئین نامه اجرایی بند (د) ماده ۱۳۲ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شهرک‌های صنعتی اشتهارد که پروانه بهره‌برداری آنها از ابتدای سال ۹۵ و بعد از آن صادر شده نیز مشمول معافیت مالیاتی شدند.
 • رکود بازار CPVC در اروپا با کاهش فعالیت های ساختمانی

  رکود بازار CPVC در اروپا با کاهش فعالیت های ساختمانی

  قیمت CPVC در وضعیتی نزولی در سراسر بازار اروپا قرار گرفته است، به طوری که قیمت ها به طور متوسط 1.7 درصد در سراسر هلند، آلمان و بریتانیا کاهش یافته است و با کاهش قیمت PVC بالادست و کلر به ترتیب حدود 5.5٪ و 2٪ همراه بوده است.
 • پایان دلار نیما در رینگ پتروشیمی

  پایان دلار نیما در رینگ پتروشیمی

  بانک‌مرکزی از نرخ‌‌‌گذاری دستوری محصولات پالایشی و پتروشیمی عقب نشست و به این ترتیب پس از حدود هشت‌ماه خط بطلانی بر نرخ ارز ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومانی کشیده شد.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری با نرخ ارز جدید + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری با نرخ ارز جدید + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز : 375354 ریال اعلام شد.
 • بازار پتروشیمی‏‏‌ در تنگنای ابهامات

  بازار پتروشیمی‏‏‌ در تنگنای ابهامات

  رینگ پتروشیمی‌‌‌ها در احاطه سیگنال‌‌‌های افزایشی با احتمال رشد تقاضا در دومین هفته از شهریورماه روبه‌روست، این در حالی است که ظرف هفته گذشته نیز بر حجم معاملات این بخش افزوده شد. دورخیز دلار برای بازگشت به کانال قیمتی ۵۰‌هزار تومانی در بازار آزاد، مثبت‌شدن انتظارات تورمی، کاهش محدودیت برق صنایع تکمیلی با کاهش دمای هوا در کشور و شائبه احتمال تغییر نرخ ارز معیار در تعیین قیمت‌های پایه از مهم‌ترین عواملی است که می‌‌‌تواند به رونق رینگ پتروشیمی در هفته جاری منجر شود.
 • اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  اعلام قیمت مواد اولیه پلیمری + لینک دانلود

  قیمت های جدید پایه مواد اولیه پلیمری برای عرضه در بورس کالا با نرخ ارز :285000 ریال اعلام شد.
 • ابهام ارزی زنجیره پتروشیمی‌

  ابهام ارزی زنجیره پتروشیمی‌

  بند سوم مصوبه هیات‌وزیران در خصوص تعیین‌تکلیف نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی و صنعتی کشور شائبه نزدیک‌شدن به پایان استفاده از نرخ ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومانی در تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و همچنین احتمال مستثنی‌شدن چند گروه کالایی خاص از این قاعده را مطرح کرد.
 • تعلیق کارت‌های بازرگانی دارای رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد

  تعلیق کارت‌های بازرگانی دارای رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد

  تعلیق سیستمی کارت‌های بازرگانی دارای رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد و اعطای مهلت یک ماهه جهت رفع تعهد ارزی، ابلاغ شد.
 • تولید محصولات پُلیمری در کشور به بیش از ۱۶.۵ میلیون تُن می‌رسد

  تولید محصولات پُلیمری در کشور به بیش از ۱۶.۵ میلیون تُن می‌رسد

  عضو هیات مدیره انجمن پلیمر استان اصفهان و تحلیلگر بازار پُلیمر با تاکید بر چشم‌انداز مثبت و روشن تولید محصولات پُلیمری در کشور گفت: چشم‌انداز تولید این محصولات در ایران تا سال ۱۴۱۰ به بیش از ۱۶.۵ میلیون تُن خواهد رسید.
 • جزئیات مصوبه دولت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی‌ها/ حداقل قیمت خوراک ۵ هزار تومان شد

  جزئیات مصوبه دولت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی‌ها/ حداقل قیمت خوراک ۵ هزار تومان شد

  بر اساس مصوبه هیئت دولت تا پایان برنامه هفتم، نرخ خوراک پتروشیمی ها بر اساس فرمول محاسبه خواهد شد.
 • جذابیت پنهان پایتخت برای شرکت‌ها

  جذابیت پنهان پایتخت برای شرکت‌ها

  مساله در نظر نخست ساده است؛ دفاتر اصلی بسیاری از شرکت‌های ایران در تهران مستقر است؛ هرچند فعالیت آنها در حیطه جغرافیایی شهرستان دیگری واقع شده است و در نظر نخست طبیعی است که برای تسهیل انجام امور تجاری، از اتاق تهران کارت بازرگانی دریافت کنند. اما پای ۳ در‌ هزار و ۴ در ‌هزار که به میان می‌‌‌آید دشواری‌‌‌ها نیز آغاز می‌شود.
 • تولید و عرضه کالا با نام فرنگی غیرقانونی است

  تولید و عرضه کالا با نام فرنگی غیرقانونی است

  معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: عرضه کالا با نام و حروف فرنگی در بازار داخل، غیرقانونی است.
 • بررسی ابعاد پدیده رسوب افزودنی ها در کامپاندهای PVC، Plate-out

  بررسی ابعاد پدیده رسوب افزودنی ها در کامپاندهای PVC، Plate-out

  این مقاله یکی از جنجالی ترین و پر چالش ترین موضوعاتی را در حوزه کامپاندینگ PVC بررسی می کند که دغدغه تمامی مهندسینی است که با فرایندهای اختلاط و کامپاندینگ PVC و افزودنی های آن سر و کار دارند. نام این پدیده Plate-Out است و شاید بهترین ترجمه در دسترس برای آن که بار فنی این ترکیب را نیز برساند، رسوب افزودنی ها است. مکانیسم Plate-Out به صورت کامل شناخته نشده است، اما در این بخش سعی می کنیم این پدیده و اثرات آن را بازگو کنیم و مهمترین پارامترهایی که بر آن موثر است را نام ببریم
 • احتمال تغییر در تسعیر دلار ‎پتروشیمی ها به نرخ مرکز مبادله ‎ارز و تامین توافقی

  احتمال تغییر در تسعیر دلار ‎پتروشیمی ها به نرخ مرکز مبادله ‎ارز و تامین توافقی

  تسعیر دلار ‎شرکت های پتروشیمی احتمالا" بزودی به نرخ مرکز مبادله ‎ارز، تغییر و ارزهای صادراتی با نرخ توافقی به متقاضیان عرضه خواهد شد.