ارسال پاسخ

۴ مهر ۱۴۰۲
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n6345

pvc-asso.ir

برنامه‌ریزی برای توسعه جایگاه پلیمرها در صنعت پتروشیمی ایران

برنامه‌ریزی‌های صنعت پتروشیمی کشور بر مبنای توسعه جایگاه پلیمرها در صنعت پتروشیمی ایران است؛ درحال حاضر ۳۰ مجتمع تولیدی پلیمری در کشور داریم و ۳۱ طرح پلیمری در حال ساخت وجود دارد.

به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از خبرگزاری تسنیم، اولین محصول پلیمری تولیدی در ایران، پلی وینیل کلراید (PVC) بود که در سال 1349 در پتروشیمی آبادان به میزان 36هزار تن در سال تولید شد. رشد تولید محصولات پلیمری با توجه به تقاضای بازار داخلی و خارجی به‌گونه‌ای پیش رفت که درحال حاضر ظرفیت تولید محصولات پلیمری ایران به 8.8 میلیون تن در سال می‌رسد.

ظرفیت اسمی 8.8 میلیون تنی تولید محصولات پلیمری در ایران در شرایطی است که ظرفیت تولید محصولات پلیمری در جهان بالغ بر 490 میلیون تن و ظرفیت تولید محصولات پلیمری در خاورمیانه 42 میلیون تن است؛ درواقع ایران سهمی 1.8 درصدی از ظرفیت تولید محصولات پلیمری جهان و سهمی 21درصدی از ظرفیت تولید محصولات پلیمری در خاورمیانه دارد.

پتروشیمی‌ها ماهانه یک میلیارد دلار ارز به سامانه نیما تزریق می‌کنند

میزان تولید واقعی محصولات پلیمری در جهان بالغ بر 390 میلیون تن و در خاورمیانه 36 میلیون تن است که سهم تولید عملی محصولات پلیمری در ایران با 8.1 میلیون تن از مجموع ظرفیت اسمی 8.8 میلیون تنی، از تولید عملی محصولات پلیمری جهان و خاورمیانه به ترتیب 2 و 23 درصد است.

صادرات محصولات پلیمری در سال 1401 (2022 میلادی) در جهان حدود 117 میلیون تن و در خاورمیانه حدود 24 میلیون تن بوده است. حجم صادرات محصولات عمده پلیمری ایران در همین سال حدود 3.6 میلیون تن بوده که نسبت به جهان و خاورمیانه به‌ترتیب سهمی حدود 3 و 15 درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

برنامه‌ریزی‌های صنعت پتروشیمی کشور بر مبنای توسعه جایگاه پلیمرها در صنعت پتروشیمی ایران است. درحال حاضر 30 مجتمع تولیدی پلیمری در کشور داریم و 31 طرح پلیمری در حال ساخت وجود دارد.

در خصوص افزایش ظرفیت تولید محصولات پلیمری در ایران به‌گونه‌ای هدفگذاری شده که ظرفیت تولید در سال 1406، از 8.8 میلیون تن فعلی، به 19.8 میلیون تن در سال برسد.

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری که در  حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست داشت، در این خصوص گفت: در برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید محصولات پلیمری به 19 میلیون تن می‌رسد، که با توجه به اینکه پروژه ها در بخش خصوصی است، تلاش می‌کنیم رفع موانع برای سرمایه گذاران بخش خصوصی داشته باشیم و تا پایان دولت ظرفیت تولید محصولات پلیمری ما به حدود 11 میلیون تن خواهد رسید. 

روند افزایش سالانه ظرفیت تولید و صادرات محصولات پلیمری ایران (برحسب میلیون تن) در جدول زیر آورده شده است:

صنعت پتروشیمی ,

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد