ارسال پاسخ

۱۶ خرداد ۱۴۰۲
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n6038

pvc-asso.ir

اقتصاد ایران تحمل بحث‌های حاشیه‌ای را ندارد

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است دلارزدایی در شرایط تحریم‌ نباید اولویت اقتصاد ایران باشد چون این اقتصاد تحمل بحث‌های حاشیه‌ای را ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به شرایط تحریمی حاکم بر اقتصاد، تاکید کرد: در این شرایط نباید دلارزدایی و مبارزه با دلار در اولویت قرار بگیرد چراکه این اقتصاد توان تحمل بحث‌های حاشیه‌ای را ندارد. البته می‌توان در گام‌های بعدی درباره دلارزدایی برنامه‌ریزی کنیم.

مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به حذف دلار در پروسه واردات، گفت: در حال حاضر هیچ وارداتی بر مبنای دلار ثبت سفارش نمی‌شود اما ممکن است در زمان پرداخت هر نرخی پرداخت شود. به عبارت دیگر تخصیص ارز بر مبنای دلار است اما بانک مرکزی نظارتی ندارد که با چه واحد پولی پرداخت می‌شود؛ در بحث صادرات غیرنفتی بخش خصوصی که حدود 20 درصد از کل صادرات است که آنها هم نمی‌توانند با دلار ارز را باز نمی‌گردانند مگر اینکه افرادی اسکناس بگیرند و به ایران می‌آورند و آن را می‌فروشند.

وی با بیان اینکه خرید و فروش‌های دولتی با دلار انجام می‌شود، گفت: بیشترین تبادل دلار با خرید و فروش‌های دولتی و فروش نفت انجام می‌شود؛ بسیاری از کشورها تمایل دارند که با دلار پرداختی‌ها را انجام بدهند اما سالهاست که پرداختی انجام نمی‌شود و کره جنوبی و عراق پول ایران را نمی‌دهند؛ به نظر می‌رسد حذف دلار از تجارت خارجی یک بحث ایدئولوژیک است و چین با هدف اقتصاد اول و دوم شدن در دنیا این بحث را طرح و تلاش‌هایی در زمینه دلارزدایی و تیم‌کشی را آغاز کرده است چراکه مایل است نفر اول اقتصاد دنیا باشد.

به گفته این فعال اقتصادی؛ دلارزدایی و مبارزه با دلار اولویت اول اقتصاد در شرایط تحریم‌ ایران نیست و ما همچنان در لیست سیاه  FATF هستیم؛ و به نظر می‌رسد نتوانیم در این زمینه کار چندانی انجام بدهیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران دلار را ارز یکتا در دنیا ندانست و افزود: ارزهای دیگر قابل رقابت با دلار هستند اما شرایط فعلی اقتصاد کشور تحمل بحث‌های حاشیه‌ای را ندارد و نیازمند برقراری رابطه خوب با دنیا و از سر گیری مراودات بانکی و .... است و در گام بعدی می‌توان دلارزدایی را پیش بگیریم. برای صادرکننده اهمیتی ندارد که با چه ارزی پول را بازگرداند و صادرکننده‌ایی که 3 سال است پولش را از عراقی‌ها دریافت نکرده برای او اهمیتی ندارد که با چه ارزی مطالبه خود را دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت در ازای فروش نفت حاضر است که گندم دریافت کنند، تصریح کرد: بخشی از پول نفت باید به صندوق توسعه ملی برود و برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری شود. اما در شرایط فعلی دولت نظر موافق خود را نسبت به تهاتر نیز اعلام کرده است اما به نظر بنده تهاتر گزینه مناسبی نیست به عنوان مثال عراق اصرار دارد که در ازای پول به ایران مواد غذایی بدهد این در حالیست که ما یکی از صادرکنندگان مواد غذایی به این کشور هستیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان با واحد پول مبارزه کرد، اضافه کرد: چرا باید یک واحد پول را ایدئولوژیک کنیم هم اکنون بسیاری از کسب و کارها با دلار مراودات تجاری خود را پیش می‌برند و در سالهای اخیر WTO سیاست یکسان‌سازی تجارت را دنبال کرده است و اینکه ما بخواهیم ارز در تجارت را جا به جا کنیم در واقع کار خود را پیچیده می‌کنیم.

عباد با بیان اینکه قیمت ارز در کشور تحت تاثیر بحث‌های روانی است، افزود: اقدام بنیادی کلان در بحث اقتصاد انجام نشده است که قیمت دلار بالا و پایین برود و یا آن را ثابت نگه داریم. قیمت ارز تحت تاثیر اخبار است و بهترین خبر در حد هزار تومان قیمت ارز را کاهش می‌دهد اما من موافق توئیت‌ زدن‌ها درباره ارز نیستم چراکه نرخ ارز را باید بازار آزاد تعیین کند و نباید اخبار قیمت را تغییر بدهند.

وی در پایان بخش خصوصی را عامل تصمیم گیرنده در نرخ ارز ندانست و گفت: شفافیت در زمینه ورود ارز و نحوه خرج شدن آن لازم است؛ یکسری افراد خاص اطلاعات خاص در زمینه ارز دارند اما آنچه مسلم است شرکت‌های واردکننده ماه‌هاست که منتظر تخصیص ارز هستند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد