ارسال پاسخ

۸ دى ۱۳۹۹
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n3295

pvc-asso.ir

میل به افت قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی روز گذشته اعلام شد و به‌نظر می‌رسد بعد از ماه‌ها، وزن نوسان قیمت‌ها به سمت افت نرخ تمایل پیدا کرده است و گروه‌های کالایی بیشتری موضع کاهشی از خود اعلام کرده‌اند، نکته‌ای که می‌تواند برای آینده بازار بسیار مهم باشد.

به گزارش روابط عمومی انجمن لوله و اتصالات پی وی سی، در هفته‌های اخیر میل به کاهش بهای ماهانه نیمایی ارز را شاهد هستیم که گویی این روند باز هم ادامه خواهد داشت ولی سرعت افت نرخ شدیدی ندارد. اما بازارهای جهانی بعد از قله‌های رشد نرخ هفته‌های گذشته، تمایل به کاهش قیمت‌ از خود نشان می‌دهند و اغلب هر کالایی که در هفته‌های گذشته رشد قیمت‌ بالاتری داشته، کاهش نرخ شدیدتری را متحمل می‌شود که به وضوح نشانه خودنمایی سازوکارهای عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی است.


به‌عنوان مثال افت بهای پلی‌استایرن‌ ۱۵۴۰ و گریدهای لاستیکی در همین راستا قابل ارزیابی است، اگرچه گرید ۷۲۴۰ پلی‌استایرن مقاوم هنوز در مسیر افزایش قیمت‌ها قرار دارد. استمرار روند افزایشی PVC هم نکته حائز اهمیت این روزهای بازار پتروشیمی‌هاست که نشان می‌دهد هنوز برای این گروه کالایی شرایط متفاوتی در نرخ‌های پایه به نسبت سایر گروه‌های کالایی پلیمری، مشاهده می‌شود. پلی‌اتیلن ترفتالات و PVC از گروه‌های کالایی مهمی است که در هفته‌ جاری با رشد قیمت‌های پایه روبه‌رو شده است.  در بازار شیمیایی‌های بورس‌کالا نیز شرایط از میل به کاهش قیمت‌های پایه حکایت دارد، اگرچه بیشترین رشد قیمت‌ها را بهتر است در بازار اوره رهگیری کنیم.  این قیمت‌های پایه اعلامی به‌گونه‌ای خودنمایی می‌کند که ناخودآگاه انتظار کاهش نرخ‌های پایه را برای هفته‌های آینده در ذهن متبادر می‌کند که خود سیگنال مهمی برای دورنمای شرایط تقاضا در بورس کالا به شمار خواهد رفت. با توجه به مکانیزم‌های خاص اعلام قیمت‌های پایه، شاید نتوان یک ذهنیت غالب را در مورد آینده قیمت‌های پایه در هفته‌های آینده مورد بحث قرار داد ولی این وضعیت قیمتی شرایط را بیش از گذشته برای حضور مصرف‌کننده واقعی در بورس کالای ایران فراهم خواهد کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد