ارسال پاسخ

۱۸ آذر ۱۳۹۸
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n2533

pvc-asso.ir

افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا

روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا با افزایش نسبی اعلام شدند و اغلب گریدها و ترکیبات شیمیایی رشد قیمت داشتند.

این مطلب سیگنال افزایشی جدیدی برای بازار به‌شمار می‌رود یا به عبارت دیگر می‌‌تواند یک سرعت‌گیر در برابر افت نرخ در بورس و بازار به شمار رود. البته شتاب رشد قیمت‌ها در بازار پلیمرها چندان برجسته نبوده و بخش اعظم رشد نرخ به‌دلیل افزایش قیمت دلار نیمایی برای متوسط هفتگی آن به ثبت رسیده است.

 

در قیمت‌های پایه اعلامی شاهد هستیم که متوسط هفتگی دلار نیمایی ۱۰ هزار و ۹۷۱ تومان مورد محاسبه قرار گرفته که به نسبت مدت مشابه در هفته قبل از رشد ۶۵/ ۰ درصدی برخوردار شده است. این سیگنال موجب شد تا اکثر گریدهای پلیمری در هفته جاری رشد قیمت‌های پایه را تجربه کنند و تنها پلی‌اتیلن ترفتالات، پلی‌اتیلن سنگین بادی، سبک خطی و سنگین اکستروژن افت نرخ داشته باشند. به‌صورت کلی PVC بیشترین افزایش نرخ و پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن نیز بیشترین افت نرخ را به خود اختصاص دادند. همچنین اغلب ترکیبات شیمیایی در نرخ‌های پایه با افزایش قیمت‌ روبه‌رو شدند که می‌تواند سیگنال اثرگذاری بر رشد قیمت تمام‌شده در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ مصرف‌کننده این گروه کالایی محسوب شود. البته در بازارهای جهانی شاهد رشد محسوس بهای نفت‌خام هستیم که به مرور زمان و به‌صورت‌های مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت پلیمرها و سایر محصولات پتروشیمیایی در بازارهای جهانی اثرگذار خواهد بود.

 

در بازار داخلی اما در یکی دو روز گذشته شاهد افت نسبی قیمت‌ها بودیم که بعد از افزایش محسوس حجم معاملات پتروشیمیایی‌ها در بورس‌کالا چندان غیرمنتظره نبود؛ ولی در شرایطی که رشد قیمت دلار آزاد یک محرک مهم روانی را به بازار تزریق می‌کرد، این روند نزولی مهم‌تر ارزیابی می‌شود. با توجه به بالابودن جدی حجم معاملات در بورس‌کالا، این احتمال وجود دارد که خریدار نهایی بخش اعظم نیاز خود را به‌صورت مستقیم از بورس‌کالا تامین کرده و توجه به بازار داخلی کم‌رنگ شده بود که در کنار بالابودن نسبی حجم عرضه‌ها، در نهایت افت قیمت‌ها در هفته جاری به ثبت رسید. حال باید منتظر ماند و دید که تداوم رشد قیمت‌های پایه در بورس‌کالا چه اثری بر بازار داخلی برجای خواهد گذاشت.

 

منبع: دنیای اقتصاد 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد