ارسال پاسخ

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n2209

pvc-asso.ir

چهار عامل شکست لوله  pvc

نصب درست لوله  pvc، به میزان زیادی از شکست های آن جلوگیری خواهد کرد. با این حال اگر مشکلی رخ دهد، پیدا کردن علت آن، خیلی مهم است. چند عاملی که باعث شکست لوله می شود و مواردی که می توان برای جلوگیری از شکست انجام داد در این مطلب توضیح داده شده است.

سرویس ترجمه انجمن لوله و اتصالات پی وی سی:  لوله های  pvc مواد قابل اعتماد و بادوامی هستند. اگر  pvc به درستی نصب نشده باشد میت واند دچار نقص شود و زمانی که دچار شکست می شود، آسیب های عمده ای رخ خواهد داد.

 

ببیشتر شکست های لوله  pvc می تواند از طریق نصب صحیح جلوگیری شود. با این حال اگر مشکلی رخ دهد، پیدا کردن علت اصلی مشکل، خیلی مهم است. چند عاملی که باعث شکست لوله می شود و مواردی که می توان برای جلوگیری از شکست انجام داد در زیر توضیح داده می شود.

 

1-قرارگیری بیش از حد در معرض نورخورشید

زمانی که لوله های  pvc غیر محافظت شده برای مدت زمان طولانی درمعرض نورخورشید قرار می گیرند، ممکن است اتفاقات بدی رخ دهد. اشعه ماورابنفش خورشید می تواند ساختار مواد را تحت تاثیر قرار دهد و لوله را ترد و شکننده کند.

 

اگر مجبور به اجرای لوله بر روی سطح زمین به هر دلیلی هستید، توصیه می شود که اقداماتی برای محافظت از لوله در برابر نورخورشید اتخاذ شود. برای این کار می توان از رنگ لوله و یا یک پوشش برای لوله ها استفاده کرد. همیشه سعی کنید لوله ها را از تامین کننده ای که لوله ها ی  PVC را در انبار نگهداری می کند، تهیه کنید.

 

2-سرعت آب

اگر آب با سرعت از درون لوله  PVC عبور می کند شرایطی مانند ضربه قوچ و موج فشاری افزایش می یابد. هر دو مورد بدون درنظر گرفتن اینکه مواد لوله چقدر بادوام باشد، اثر بزرگی بر تخریب  PVC خواهد داشت.

 

زمانی که از PVC در نصب سیستم آبیاری استفاده می شود باید از سرعت جریان آگاه باشید. ممکن است مقدار مشخصی از آب به آرامی از درون یک لوله یک اینچی جریان یابد اما همین مقدار با همان سرعت در یک لوله 0.5 اینچی مشکل ایجاد کند.فشاری که لوله می تواند تحمل کند را در نظر بگیرید.

 

3-خاک و نخاله

توده های سنگی زیرزمینی می تواند منجر به اصطکاک شود و به لوله آسیب برساند.زمانی که خاک حالت سنگی دارد لازم است از ابزاری  به نام (chain trencher)  برای پودر کردن سنگ های درشت استفاده شود.در بسیاری موارد، تمام نخاله ها را از خط لوله کشی خارج خواهند کرد و با شن جایگزین می کنند.

 

حرکت خاک یکی دیگر از دلایل اصلی برای شکست لوله است. با وجود اینکه  pvc نسبت به سایر مواد لوله انعطاف پذیرتر است اما  دارای مرکز تنش و شکست است. یخ زدگی و انجماد می تواند منجر به جابه جایی خاک و تخریب سیستم لوله کشی شود. به همین دلیل است که معمولا پیشنهاد می شود که خطوط  pvc  برای محافظت در برابر  چرخه یخ زدگی و انجماد حداقل 30 تا 60 سانتیمتر زیر زمین دفن شوند.

 

 4- نصب و بهره برداری

اگر یک سیستم لوله کشی به درستی برنامه ریزی نشده باشد، لوله های زیر زمینی بدون توجه به مواد لوله می توانند دچار شکست شود.به ویژه در مواردی که چسپ حلالی برای پیوند پی وی سی به اتصالات استفاده می شود.  از علل شکست در محل اتصال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- استفاده از چسپ بیش از حد مجاز

2- به اندازه کافی از چسپ استفاده نشده باشد، امتزاج به خوبی اتفاق نخواهد افتاد و لوله دچار نشتی خواهد شد. زمانی که لوله بریده می شود نصاب باید لبه لوله را کاملا تمیز کند تا هیچ گونه برآمدگی و فرورفتگی روی سطح لوله وجود نداشته باشد که چسپ به صورت تجمعی روی سطح لوله پخش نشود و به صورت یک لایه یکنواخت دو دیواره لوله و اتصال را یکپارچه کند. 


3- یکی دیگر از خطاهای نصب  فرورفتن کوتاه است و زمانی اتفاق می افتد که کارگر نتواند لوله را به طور کامل تا خط نشان در داخل اتصال فرو کند. شکاف ایجاد شده می تواند منجر به شکست لوله به دلیل انباشت آلاینده ها شود.
 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

تعرفه تبلیغات انجمن پی وی سی

 

اخبار مرتبط