ارسال پاسخ

۱۴ اسفند ۱۳۹۷

تا پایان بهمن ماه‌ امسال در بورس کالا رقم خورد

رشد ارزش معامله محصولات پتروشیمی

افزایش ۱۵ درصدی حجم و ۹۲ درصدی ارزش معاملات محصولات پتروشیمی تا پایان بهمن‌ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان از رونق معاملات دارد.

به گزارش «نیپنا» بورس کالای ایران در یازده ماه گذشته شاهد معامله‌های گسترده محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی بود به‌طوری که مدیرعامل بورس کالای ایران از ثبت رکورد در حجم و ارزش معاملات سالانه در بازار پتروشیمی طی ۱۱ ماه امسال خبر داد و گفت: در این دوره در بازار پتروشیمی بورس کالا بیش از ۴ میلیون و ۲۳۲ هزار تن انواع محصول به ارزشی بیش از ۲۶۶ هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال معامله شده که رکورد جدیدی در حجم و ارزش معاملات سالانه محسوب می‌شود، ارزش معاملات بازار محصولات فرآورده‌های نفتی نیز در حالی به رقمی بیش از ۱۹۳ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال رسیده تا رکورد جدیدی در ارزش معاملات این بازار به ثبت برسد.

 

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی مقدار و ۹۲ درصدی ارزش معاملات محصولات پتروشیمی در ۱۱ ماه ابتدای سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، درخصوص سایر اقدام‌ها و نتایج راهبردی در تالار محصولات نفتی و پتروشیمی گفت: افزایش ۱۱۶ درصدی ارزش معاملات فرآورده‌های نفتی در ۱۱ ماه ابتدای سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پیاده‌سازی و استقرار سامانه مدیریت اعضای تعاونی‌ها، مدیریت و تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی، صنعتی و نفتی، از مهم‌ترین اقدامات و نتایج به دست آمده در سالجاری بوده است.به گفته وی، کنترل کف عرضه و عرضه اولیه محصولات پتروشیمی به‌صورت روزانه، کنترل اسناد منشأ عرضه‌های قیر و عایق رطوبتی از طریق سامانه ثامن (ثبت ارزش معاملات نفتی) نیز موارد دیگری است که می‌توان در این رابطه به آنها اشاره کرد.همچنین از مهم‌ترین نتایج راهبردی سال ۹۷ می‌توان به کسب سهم ۴۱ درصدی شرکت بورس کالای ایران از ارزش کل معاملات بازار سرمایه در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷ و رشد ۶۰ درصدی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد.

 

گفتنی است که محصولات صنعتی و معدنی با ارزش معاملات ۲۸۳ هزار میلیارد ریال سهم ۶/ ۳۶ درصدی را از معاملات بازار فیزیکی به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست از نظر ارزش معاملات قرار گرفته است. محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب سهم ۵/ ۳۴ و ۱/ ۲۵ درصدی را کسب کرده‌اند و تالار محصولات کشاورزی و بازار فرعی نیز در رتبه‌های بعدی هستند. سهم قراردادهای نقدی از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۷ با ارزش معاملاتی ۴۷۷ هزار میلیارد ریال ۶۲ درصد بوده و معاملات سلف با سهم ۲۹۶ هزار میلیارد ریالی سهم ۳۸ درصدی را از این متغیر کسب کرده است. بر‌اساس این گزارش، در بازار قراردادهای مشتقه بورس کالا نیز ۱۴ میلیون و ۶۰۷ هزار قرارداد آتی و آپشن منعقد شده که این تعداد نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر حجم و ارزش معاملات به ترتیب با ۲۸۳ درصد و ۴۱ درصد رشد رو به رو شده، که قراردادهای آتی بیشترین تاثیر را در افزایش حجم و ارزش معاملات داشته است. طی این دوره معاملاتی ارزش معاملات بازار مالی شامل معاملات سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه‌گذاری به بیش از ۷۰ هزار و ۳۳۹ میلیارد ریال رسیده که با رشد ۶۲۶ درصدی همراه بوده است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد