ارسال پاسخ

۱۷ تير ۱۳۹۷

در معاملات بورس کالا و بازار آزاد در هفته گذشته ثبت شد

تجمیع رویدادهای مثبت در بازار پتروشیمی

افزایش حجم معاملات در بازار محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در کنار افت قیمت‌ها در بازار داخلی مهم‌ترین رخدادهای این بازار در هفته گذشته بود.

به گزارش روابط عمومی انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از نیپنا، افزایش نزدیک به ۳ درصدی حجم معامله پلیمرها و ثبت رقم ۶۹ هزار و ۵۰۰ تن که بیشترین رقم در ۵ هفته اخیر بوده مهم‌ترین رخداد در معاملات پلیمرها در بورس کالا است که از بهبود کلی در بازار حکایت دارد. این شرایط خود به معنی تزریق بیشتر کالا از بورس به بازار بوده که از تقویت حجم تولید در صنایع تکمیلی داخلی حکایت دارد.

 

بهای پلیمرها در طول هفته گذشته وارد یک فاز کاهشی شد اگرچه این افت نرخ بیشترین شتاب کاهش قیمت را در هفته‌های اخیر تجربه کرد. این مطلب به معنای آن است که جریان نقدینگی حرکتی معکوس در بازار پلیمرها را نشان می‌دهد یعنی با افت قیمت‌ها و همچنین تمایل بازار ارز و سکه به کاهش نرخ، غول نقدینگی در بازار پلیمرها نه تنها از حرکت ایستاده بلکه مسیر مخالفی را آغاز کرده است. این مطلب به معنای شائبه خروج سرمایه از بازار پلیمرهاست اگرچه به وضوح رخ نداده ولی افت قیمت‌ها معنای آن خواهد بود که تمایل به فروش افزایش یافته و همچنین تمایل به خرید کاهش می‌یابد.

 

این مطلب در کنار افزایش حجم معامله پلیمرها در بورس کالا خود به معنی عقب نشینی قیمتی آن هم با تداوم افت نرخ است. این نکته در کنار اجرایی شدن سخت‌گیری‌های جدید در مسیر صادرات محموله‌های پلیمری به کشورهای منطقه همچون عراق وافغانستان سیگنال‌های کاهش نرخ را تکمیل کرد. در هر حال بازار با تمام قوا به سمت افت قیمت‌ها به پیش می‌رود و اگر رخداد جدیدی به ثبت نرسد این روال باز هم ادامه خواهد یافت که البته برای بازار مفید و جذاب بوده است.

 

بر‌اساس این گزارش، افزایش ۹ درصدی حجم معامله ترکیبات شیمیایی موجب داد و ستد ۳۷ هزار و ۶ تنی در هفته گذشته شد که شاید بالاترین رقم در تاریخ بورس کالا برای این گروه کالایی باشد. این نکته را باید بسیار مهم و حتی حیاتی ارزیابی کرد زیرا نشان می‌دهد که رونق پس از صنایع پایین‌دستی، در صنایع میان دستی هم خودنمایی کرده و البته تاثیر مضاعفی بر تقویت بازار پلیمرها نیز برجای خواهد گذاشت.

 

البته تنوع کالاهایی که در گروه محصولات شیمیایی مورد عرضه قرار می‌گیرند افزایش یافته و حتی برخی مواد معدنی با کاربردهای شیمیایی هم در این گروه کالایی مورد معامله قرار می‌گیرد. البته افزایش حجم معاملات محصولات شیمیایی خود یک داده مهم و جذاب به شمار می‌آید که از رونق این بازار حکایت دارد ولی درکنار آن؛ این احتمال وجود دارد که بخشی از واسطه‌گری که در بازار پلیمرها به خوبی مشهود بود هم اکنون در بازار محصولات شیمیایی خودنمایی ‌کند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد