ارسال پاسخ

۱۱ تير ۱۳۹۷
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n1663

نرخ‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا اعلام شد

نوسان محدود قیمت‌های پایه

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا اعلام شد و به رغم افزایش جدی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، رخداد خاصی در نوسان قیمت‌ها به ثبت نرسید و نرخ‌ها از آرامش نسبی و بعضا رفت و برگشت قیمتی برخوردار بودند. البته با توجه به تاثیرگذاری سریع‌تر رشد قیمت نفت بر بازار محصولات شیمیایی، رشد نرخ بیشتری در این بازار مهم در بورس کالا به ثبت رسید.

رشد کمتر قیمت نفتا به‌عنوان مهم‌ترین‌ خوراک مایع در صنایع پتروشیمیدر جهان یکی از دلایل رشد کمتر قیمت‌ پلیمرها بود که نشان می‌دهد داده‌های بنیادین در بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی، هنوز هم معرف اصلی در تعیین نرخ این بازار است.

 

باید به این نکته نیز اشاره کرد که بهای نفتا اگرچه به نسبت قیمت جهانی نفت خام رشد کمتری داشته، ولی به مرور زمان این نرخ هم خود را با بازار جهانی نفت سازگار خواهد کرد و همین نکته پتانسیلی برای افزایش قیمت‌های محصولات پتروشیمی در جهان در هفته‌های آینده خواهد بود اگرچه در روزهای گرم سال تقاضا برای برخی گریدها کاهش یافته و برخی دیگر با رشد تقاضا روبه‌رو می‌شوند. احتمالا پتانسیل رشد نرخ در بازار محصولات شیمیایی نیز برای هفته‌های آینده ادامه می‌یابد. البته موارد ذکر شده قطعیت بازار نیست و هر تغییری در چارچوب مکانیزم بازار را باید برتر از تحلیل‌های ذکر شده دانست، زیرا در نهایت مکانیزم عرضه و تقاضاست که واقعیت‌های قیمتی را تعیین می‌کند.  در نرخ‌های مورد محاسبه برای قیمت‌های پایه در شرایط فعلی، قیمت دلار ۴ هزار و ۲۵۶ تومان اعلام شد که رشد قیمت را نشان می‌دهد.

 

این وضعیت اولین جرقه مثبت قیمتی در نرخ‌های پایه بود که تاثیر محدودی بر نوسان قیمت‌ها داشت. به‌صورت کلی نوسان قیمت‌های پایه پلیمرها آرامش بیشتری داشت ولی در بازار محصولات شیمیایی نوسان قیمت‌ها جدی‌تر به ثبت رسید.

 

همان‌گونه که عنوان شد در بازار محصولات شیمیایی رشد قیمت‌های بیشتری به ثبت رسید و رشد نرخ کالاهایی که از افزایش قیمت برخوردار بودند توانمندی بیشتری داشت. اوج رشد نرخ را می‌توان در قیمت نیترات آمونیوم کشاورزی دانست که افزایش قیمتی جدی را از خود نشان داد و ۶۳۶ تومان قیمت‌گذاری شد. دلیل این رشد نرخ را باید در تولید این کالا در جهان برای تولید کودهای شیمیایی جست‌وجو کرد که با توجه به افزایش قیمت جدی غلات در جهان، جذابیت خرید و تقاضای این کالا افزایش یافته که تاثیرگذاری آن را می‌توان ملاحظه کرد.

 

از سوی دیگر در مورد این کالای خاص در جهان حجم سرمایه‌گذاری‌ها چندان جذاب نیست، زیرا تولید آن هم از سود اقتصادی چندانی برخوردار نبوده و هم مخاطرات زیست‌محیطی بسیاری دارد تا جایی که روال توقف این واحدهای تولیدی سریع‌تر از سایرین بوده است. درخصوص سایر ترکیبات شیمیایی نیز کاهش قیمت‌هایی مهم به ثبت رسیده که از آن جمله می‌توان از افت نرخ نرمال بوتانول، اسید استیک، سود کاستیک، تولوئن دی ایزوسیانات و استایرن منومر نام برد.

 

سود کاستیک هم افت قیمت بزرگی را ثبت کرد که پس از نوسان قیمت‌ها در هفته‌های قبل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شاید خبری خوش برای مصرف‌کنندگان این کالا مثلا در صنعت مصالح ساختمانی یا صنایع شیمیایی باشد. در مورد محصولات شیمیایی باید گفت که نوسان قیمت‌ها به دلیل التهاب تقاضا محدود است که دلیل این نکته را باید در ویژگی‌های فنی و شرایطحمل و نقل و حتی واسطه‌گری آنها به شمار آورد. 

 

بازار پلیمرها اما شرایط آرام‌تری را از لحاظ نوسان قیمت‌ها تجربه کرد آن‌ هم در وضعیتی که می‌توان گفت جریان غالب در این بازار کاهشی بوده است. استایرن بوتادین رابر موسوم به SBR بیشترین افت نرخ را داشت ولی در کنار آن بسیاری از گریدهای پلی‌اتیلن ترفتالات بطری، سبک خطی و سبک فیلم، سنگین تزریقی، سنگین دورانی، سنگین فیلم و پلی استایرن مقاوم با افت قیمت‌ها همراه شدند. این در حالی بود که PVC و پلی پروپیلن‌ها با رشد نرخ روبه‌رو شدند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد