ارسال پاسخ

۲۰ خرداد ۱۳۹۷
لینک صفحه: http://pvcas.ir/n1627

pvc-asso.ir

تجهیز به آبیاری نوین؛ ایران 18، جهان 50 درصد 

تنها 18 درصد از زمین های کشاورزی در ایران به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است در حالی که این رقم در کشورهای توسعه یافته به 50 درصد می رسد.

به گزارش روابط عمومی انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از ایرنا، بر اساس آمار اعلام شده نیمی از زمین های کشاورزی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری تحت فشار مناسب است که اگر این اقدام انجام شود می توان در سال به میزان 8 میلیارد متر مکعب در صرفه جویی آب، دست یافت. این در حالی است که تنها  40 درصد زمین ها به این سیستم مجهز شده اند.


نزدیک نیمی از هشت میلیون هکتار زمین کشاورزی شرایط اجرای سامانه های نوین آبیاری تحت فشار را دارد.


همچنین از ابتدای اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری تا سال گذشته، مساحت زمین های کشاورزی مجهز به این سیستم به یک میلیون و 600 هزار هکتار رسید.
عباس زارع مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی از تجهیز یک میلیون و 795 هزار هکتار زمین به سامانه های نوین آبیاری خبر داد و تصریح کرد: با این روش سالیانه هفت میلیارد و 900 میلیون مترمکعب آب مصرفی بخش کشاورزی صرفه جویی می شود.


وی می افزاید: از آغاز امسال تا پایان اردیبهشت ماه یک هزار و 64 طرح سامانه های نوین آبیاری در 13 هزار و 777 هکتار از زمین های کشاورزی اجرا شد.
«امسال در 135 هزار و 457 هکتار دیگر، سیستم های نوین آبیاری اجرا می شود».


مشاور وزیر جهاد کشاورزی می گوید با اجرای سیستم های نوین آبیاری در زمین های کشاورزی امکان صرفه جویی ساللانه هفت میلیارد و 900 میلیون مترمکعب آب مصرفی بخش کشاورزی، 30 درصد افزایش عملکرد محصولات و 25 درصد کاهش مصرف سم، بذر و کود شیمیایی فراهم می شود.


در برنامه ششم توسعه، اجرای سالیانه 600 هزار هکتار عملیات آب و خاک اعم از آبیاری تحت فشار، شبکه ها، تجهیز و نوسازی، اقدامات سازه ای و غیرسازه ای پیش بینی شده است که 400 هزار هکتار آن به سامانه های تحت فشار اختصاص دارد.


این آمار در حالی است که بر اساس برآوردها و بودجه در نظر گرفته شده در سال تنها 250 هزار هکتار به سیستم های نوین آبیاری تجهیز می شود که سال گذشته تنها 180 هزار هکتار محقق شد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد