ارسال پاسخ

۲۲ اسفند ۱۳۹۶

pvc-asso.ir

پرورش: میزان هدررفت آب در شبکه توزیع تهران ۱۰ درصد است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پی انتشار اخباری در خصوص میزان هدررفت ۳۰ درصدی آب در شبکه توزیع آب تهران تصریح کرد: میزان هدررفت آب در شبکه توزیع تهران ۱۰درصد است و روند تغییرات آب بدون درآمد از سال ۹۰ تا ۹۶ بیانگر کاهش ۶درصدی آن است.

محمد پرورش ادامه داد: در حال حاضر میزان آب بدون درآمد ۲۳ درصد است که  ۱۰ درصد مربوط به هدررفت فیزیکی (واقعی) شامل شبکه توزیع، انشعاب‌ها، خطوط انتقال و مخازن است که آن هم به علت فرسودگی شبکه‌های قدیمی، خطوط انتقال و انشعاب‌های آب است و طبق برنامه‌های مدون و بر اساس توان تامین بودجه مورد نیاز سالانه این شبکه‌ها تعویض و اصلاح می‌شوند؛ به گونه‌ای که طی پنج سال گذشته بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر بازسازی شبکه توزیع آب در استان تهران انجام شده است.


او اضافه کرد: مقدار ۹ درصد از کل آب بدون درآمد نیز مربوط به هدررفت غیر فیزیکی (ظاهری) است که شامل انشعاب‌های غیرمجاز آب و خطای قرائت کنتورهای مشترکان است. 


پرورش افزود: مقدار چهار درصد  هم شامل مصارف مجاز بدون درآمد است که  ۱,۵ درصد  مربوط به برداشت آب از ۲۱هزار شیرآتش‌نشانی بدون کنتور مربوط به شهرداری تهران است و باقی  ۲.۵ درصد نیز مصارف آب برای فرایند تصفیه آب در تاسیسات شرکت مانند شست‌وشوی صافی‌ها و خطوط انتقال و شبکه توزیع و مخازن را شامل می‌شود.


مدیرعامل آبفای استان تهران در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت زمین (توپوگرافی) خاص شهر تهران و اختلاف ارتفاع ۸۰۰ متری میان جنوب وشمال شهر این مقدار هدررفت آب به استانداردهای جهانی نزدیک است و در حد قابل قبول و خوبی قرار دارد؛ با وجود این، شرکت آب و فاضلاب استان تهران به‌رغم محدودیت‌های شدید مالی و پایین‌بودن تعرفه آب‌بها و اختلاف معنادار آن با قیمت تمام‌شده یک متر مکعب آب تحویلی هم‌چنان در نلاش است که این میزان را کاهش دهد.

 

منبع: شرکت آب فاضلاب استان تهران

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد