آرشیو صادرات و واردات

 • مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان آذر تمدید شد

  مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان آذر تمدید شد

  دبیر کمیته اقدام ارزی در نامه‌ای به سازمان‌های صمت سراسر کشور از تمدید مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ خبر داده است.
 • اعطای مشوق مشروط به صادرکنندگان

  اعطای مشوق مشروط به صادرکنندگان

  مشوق جدید برای صادرکنندگانی که رشد صادراتی را ثبت کنند، در راه است. مشوقی که رفع تعهد ارزی آن دسته از صادرکنندگانی که خواهان استفاده از ارز صادراتی برای واردات خود بوده‌اند را تسهیل می‌کنند. از سال ۹۷ با اعمال سقف و سابقه برای واردات، تمامی واردکنندگان ملزم شدند تا فقط کالا‌هایی را وارد کنند که در سال‌های قبل، سابقه واردات آن را داشته‌اند.
 • چهار مطالبه صادرکنندگان از بانک مرکزی

  چهار مطالبه صادرکنندگان از بانک مرکزی

  به‌دنبال بر‌گزاری نشست جمعی از فعالان اقتصادی با رئیس‌جمهور پیرامون چالش‌های پیش‌روی صادرات و در راستای بررسی تخصصی این چالش‌‌ها اولین نشست صادرکنندگان با رئیس‌کل بانک مرکزی برگزار شد. در نشست فعالان اقتصادی با علی صالح‌آبادی «موانع رفع تعهد ارزی»، «تفاوت نرخ ارز نیما با سنا»، «معطلی پرونده‌های واردات در مقابل صادرات» و «بلوکه‌شدن ۳۵‌درصدی منابع صادرکنندگان نزد بانک مرکزی» از جمله مهم‌ترین مسائلی بود که از سوی حاضران مطرح شد.
 • لزوم اهتمام ویژه صادرکنندگان به بازگشت ارز/ پیش‌بینی صادرات ۴۵ میلیارد دلاری در سال آینده

  لزوم اهتمام ویژه صادرکنندگان به بازگشت ارز/ پیش‌بینی صادرات ۴۵ میلیارد دلاری در سال آینده

  وزیر صمت گفت: سال آینده ما صادرات را حداقل به ۴۵ میلیارد دلار خواهیم رساند که تقریباً با نیاز ارزی کشور تراز است و اگر ما بتوانیم سال آینده ۵ میلیارد دلار دیگر به صادراتمان اضافه کنیم می‌توانیم بگوییم در یک وضعیت متعادل ارزی قرار می‌گیریم البته با این تاکید که به سمت صادرات کالا‌های دانش بنیان و کالا‌های ساخته شده برویم و کمتر مواد پایه پتروشیمی و فولاد خام را صادر کنیم.
 • صادرات و تنظیم بازار در اولویت برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارت صنعت

  صادرات و تنظیم بازار در اولویت برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارت صنعت

  معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌های کوتاه‌مدت این وزارتخانه با اولویت صادرات، رفع موانع تولید و تنظیم بازار تعیین شده است.
 • مالیات علیه صادرات!

  مالیات علیه صادرات!

  مدیر اجرایی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در این یادداشت، حکایت یکی از موانع مهم و غیرقانونی توسعه صادرات را می‌شنوید که با ابتکار سازمان امور مالیاتی خلق شده است. با حقایقی آشنا می‌شوید که چگونه نهاد مالیات‌ستان کشور و شورای‌عالی مالیاتی، به‌‌‌رغم وجود قوانین صریح و شفاف و صدها نفر ساعت بحث و بررسی در جلسات مختلف با حضور نمایندگان عالی‌رتبه نظام از جمله معاونان رئیس‌جمهور و قوه‌قضائیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همچنان حاکمیت قانون را نقض و اعتماد عمومی را نسبت به قانون‌گذاری، سیاست‌های ن
 • جهش صادرات پشت ۶ مانع

  جهش صادرات پشت ۶ مانع

  رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت، ۶ مانع جهش صادرات در دولت سیزدهم را تشریح کرد. به گفته ولی‌الله افخمی‌راد «عدم الحاق به FATF»، « عدم لغو تحریم‌ها»، «ساختار نادرست اقتصادی کشور»، «سیاستگذاری‌های داخلی»، «کمبود ظرفیت تولید کالا و خدمات» و «عملکرد صادرکنندگان» تحقق اهداف صادراتی را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.
 • «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات»؛ شوک جدید به صادرکنندگان

  «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات»؛ شوک جدید به صادرکنندگان

  رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: طرح جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات، شوک جدیدی برای جامعه صادرکنندگان ایجاد کرده است. محمد لاهوتی در گفت‌‌وگو با فارس افزود: باوجود ابلاغیه امیدوارکننده دولت مبنی بر استرداد مالیات ‌ارزش‌افزوده صادرات، بدون توجه به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، ارائه طرح «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات» از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس باعث ایجاد دغدغه در بسیاری از صادرکنندگان شده است.
 • تمدید مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرات سال‌های ۹۷ تا ۹۹

  تمدید مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرات سال‌های ۹۷ تا ۹۹

  با ابلاغ تصمیمات شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرصت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان سال 99 تا پایان آبان 1400 تمدید شد.
 • ابلاغ ضوابط اجرایی سیاست‌های جدید ارزی و تجاری برای توسعه صادرات

  ابلاغ ضوابط اجرایی سیاست‌های جدید ارزی و تجاری برای توسعه صادرات

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ضوابط اجرایی سیاست‌های جدید ارزی و تجاری را برای توسعه صادرات و مدیریت واردات ابلاغ کرد.
 • مالیات صادرکنندگان ظرف یک ماه مسترد می شود / حذف تعهد ارزی در سال آینده

  مالیات صادرکنندگان ظرف یک ماه مسترد می شود / حذف تعهد ارزی در سال آینده

  وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با دستورالعملی که تا یک ماه آینده از سوی وزارتخانه های اقتصاد و صمت تدوین خواهد شد، مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان حداکثر ظرف ۳۰ روز عودت داده می شود، گفت: تعهد ارزی در سال آینده لغو می شود.
 • بخشنامه بانک مرکزی درباره مهلت واردکنندگان از زمان خرید ارز تا خروج بار

  بخشنامه بانک مرکزی درباره مهلت واردکنندگان از زمان خرید ارز تا خروج بار

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای خطاب به واردکنندگان مهلت واردکنندگان واحدهای تجاری، از زمان خرید ارز تا خروج بار را اعلام کرد.
 • روش رفع تعلیق کارتهای بازرگانی/ فعالان اقتصادی درخواست رفع تعلیق کارتهای خود را در سامانه هوشمند کارتهای بازرگانی ثبت کنند

  روش رفع تعلیق کارتهای بازرگانی/ فعالان اقتصادی درخواست رفع تعلیق کارتهای خود را در سامانه هوشمند کارتهای بازرگانی ثبت کنند

  معاون امور استان‌ها و تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به روسای تشکل‌های اقتصادی وابسته به اتاق ایران اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی متقاضیان تعلیق کارت، طبق رویه سابق درخواست تعلیق کارت خود را در سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند ثبت کنند.
 • شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه‌بندی صادرکنندگان

  شیوه‌نامه ارزیابی شاخص‌های رتبه‌بندی صادرکنندگان

  بر اساس شیوه‌نامه‌ای که سازمان توسعه تجارت ایران سال گذشته تدوین و به تازگی ابلاغ شده‌است، صادرکنندگان بر اساس شاخص‌های مسولیت‌پذیری، مالی و کسب‌و‌کار کمی، مورد ارزیابی قرار گرفته و رتبه‌بندی می‌شوند.
 • مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می‌شود

  مالیات بر ارزش افزوده صادرات مسترد می‌شود

  ­رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این کنفدراسیون، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان مرتبط با صادرات فصل زمستان سال ۱۳۹۹ به سرانجام رسید.
 • تامین مواد اولیه با ارز حاصل از صادرات

  تامین مواد اولیه با ارز حاصل از صادرات

  فعالان اقتصادی حوزه صادرات بر این باورند، اگر دولت ارز کالا‌‌‌های اساسی را تامین کند ارز موردنیاز برای واردات مواد اولیه کارخانه‌ها و اقلام ضروری غیر از کالا‌‌‌های اساسی، از محل ارز حاصل از صادرات قابل تامین است.
 • سهم 1.5 درصدی صنایع پلمیر از GDP ایران و 3.6 درصدی از اشتغال کشور

  سهم 1.5 درصدی صنایع پلمیر از GDP ایران و 3.6 درصدی از اشتغال کشور

  نشست خبری اولین همایش بین المللی توسعه صادرات پلیمری توسط انجمن ملی صنایع پلیمر ایران امروز (دوشنبه 10 خرداد 1400) در سالن امین الضرب اتاق بازرگانی برگزار شد.
 • شناخت کلیات کشور عراق

  شناخت کلیات کشور عراق

  انجمن لوله و اتصالات پی وی سی با توجه به اهمیت موضوع صادرات محصولات پی وی سی، شناخت بازار کشورهایی که امکان صادرات لوله و اتصالات به آنها وجود دارد را در دستور کار قرار داده است که یکی از مهمترین و بزرگترین این بازارها کشور عراق است.
 • ۴ عامل اصلی کاهش صادرات ایران در ۹۹

  ۴ عامل اصلی کاهش صادرات ایران در ۹۹

  سازمان توسعه تجارت ایران، کاهش درآمدهای نفتی، شوک ارزی و پیامدهای آن، تحریم شرکت های پتروشیمی و پاندمی کرونا را از جمله مهم ترین عوامل کاهش صادرات در سال ۹۹ عنوان کرد.
 • شارژ مالی صادرکنندگان کوچک

  شارژ مالی صادرکنندگان کوچک

  گام جدید برای حمایت از صادرات غیرنفتی برداشته شد. براساس برنامه جدید اعلام شده، قرار است ۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی با هدف اعطای تسهیلات سرمایه در گردش،‌ به واحد‌های تولیدی - صادراتی اختصاص داده شود. حمید زادبوم، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ضمن اعلام این خبر تصریح کرده است که هدف از این برنامه سیاستی، کمک به رشد صادرات و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط است.