آرشیو صادرات و واردات

 • فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  به منظور گسترش مبادلات تجاری و احضاء زمینه های سرمایه گذاری مشترک با کشور روسیه و سایر کشورهای هدف ، لیست نیازمندی های وارداتی کشورهای همسایه با هدف اطلاع رسانی به استانداری ها و فعالین بخش خصوصی از طرف وزارت امور خارجه اعلام شده است .
 • تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  رئیس کل گمرک گفت: با اقداماتی که صورت گرفته، سهم اقلیم کردستان از صادرات ایران به عراق از ۲۲ درصد به بیش از ۲۸ درصد رسیده است.
 • تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، ضمن اشاره به خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی، عنوان کرد اگر بانک ها قدرت تراستی ها در نقل و انتقال ارزهای صادراتی را داشته باشند، این اقدام منجر به تسهیل در ورود ارز های صادراتی خواهد شد.
 • کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از این به بعد بانک مرکزی ارز را به طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری کرده و به واردکننده‌ها خواهد فروخت تا هم هزینه‌ها کمتر شده و هم، زمان تامین ارز کوتاه‌تر شود.
 • مسیر ناهموار تجارت خارجی

  مسیر ناهموار تجارت خارجی

  عباس آرگون، عضو هیات‌نمایندگان اتاق تهران: پیشرفت و جهش اقتصادی در کشور در گرو توسعه‌ تجارت خارجی و افزایش تعاملات و ارتباطات تجارت بین‌المللی و حضور فعال در بازارهای جهانی است؛ چراکه اکثر کشورها به تنهایی قادر به تامین کلیه نیازهای خود نبوده و در تجارت بین‌المللی، کشورها به جهت برخورداری از مزیت‌های نسبی در تولید کالاها باعث افزایش کارآیی و رشد اقتصادی شده و فرصت مشارکت بیشتر در اقتصاد جهانی را برای آن کشور فراهم کرده و آن را وارد عرصه «اقتصاد رقابتی» می‌کند.
 • الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  رئیس اتحادیه ملی کارگزاران گمرکی ایران با توجه به مشکل نقدینگی که به ویژه واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند، خواستار حذف الزام سپرده‌گذاری این واحدها برای تخصیص ارز شد.
 • نحوه‌ی استرداد مالیات و عوارض خرید پیرامون صادرات مواد خام و مواد اولیه‌ی تولید

  نحوه‌ی استرداد مالیات و عوارض خرید پیرامون صادرات مواد خام و مواد اولیه‌ی تولید

  رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه ای، نحوه استرداد مالیات و عوارض خرید برای صادرات مواد خام و مواد اولیه تولید موضوع تبصره (۲) ماده (۱۰) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400 را جهت اجرا به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد.
 • صادرکنندگان ممتاز کارت بازرگانی با اعتبار پنج ساله دریافت می‌کنند

  صادرکنندگان ممتاز کارت بازرگانی با اعتبار پنج ساله دریافت می‌کنند

  مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت از صدور کارت بازرگانی با پنج سال اعتبار برای صادرکنندگان ممتاز خبر داد.
 • تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  احتراما پیرو نامه شماره 11329107 مورخ 1401/12/2در چارچوب اجرای دستورالعمل پرداخت مشوق های صادرات غیرنفتی در سال 1401ابلاغی مقام محترم وزارت به شماره 60/140597 مورخ 1401/6/7 ، فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی تا تاریخ 1401/12/22 تمدید میگردد.
 • آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  ناظر گمرکات خوزستان از صادرات ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی به عراق خبر داد. به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از«ایسنا» بهروز قره‌بیگی درخصوص صادرات کالای غیرنفتی به عراق اظهار کرد: در ۱۱‌ماه امسال ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی از گمرکات خوزستان به عراق صادر شده‌است.
 • راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای‌اقتصاد : سید‌رضا فاطمی‌امین در جلسه ویژه‌‌‌‌‌ای که با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی و مسوولان ارزی بانک‌مرکزی در وزارت صمت برگزار شد، تاکید ویژه دولت بر پیگیری بازگشت ارزهای صادرکنندگان بزرگ و عرضه آن در مرکز مبادله ارز و طلا را ابلاغ کرد.
 • قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: کشف قیمت براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در مرکز مبادله ارزی، مهم‌ترین مزیت این مرکز است.
 • قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای اقتصاد : جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران این بار در جوی متفاوت برگزار شد؛ نزدیکی به پایان دوره ۴ساله اتاق تهران، اتمسفر جلسه را اندکی تلطیف کرده بود؛ تا جایی که دو دستور جلسه اصلی خارج شد و اعضا به ذکر مواردی از پستی‌و‌بلند‌ی‌های کار خود در این دوره پرداختند. با این وجود در نطق پیش از دستور، یکی از اعضای اتاق از این مساله خبر داد که اصلا ارز ۲۸۵۰۰تومانی وجود خارجی ندارد.
 • صادارت مواد خام و نیمه خام در سال آینده مشمول مالیات شد

  صادارت مواد خام و نیمه خام در سال آینده مشمول مالیات شد

  نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: براساس مصوبه این کمیسیون مقرر شد به میزانی که شرکت‌ها و صنایع برای تکمیل زنجیره ارزش، تحقیق و توسعه و تولید فناوری سرمایه گذاری می‌کنند، اعتبار مالیاتی دریافت کنند.
 • شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

  شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

  به گزارش انجمن پی وی سی به نقل از دنیای اقتصاد: سازمان توسعه‌تجارت ایران شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس را ابلاغ کرد. به گزارش خبر‌‌گزاری مهر، سازمان توسعه‌تجارت ایران با ارسال نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به مدیران صنایع ۵ استان کشور نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس را ابلاغ کرد.
 • جزئیات تجارت خارجی ایران اعلام شد

  جزئیات تجارت خارجی ایران اعلام شد

  در ۱۰ ماهه امسال صادرات کالا‌های ایرانی ۳.۵ برابر ارزان‌تر از متوسط کالا‌های وارداتی است.
 • نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس

  نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس

  از دوم بهمن‌ماه صادرکنندگان می‌‌‌توانند اسکناس حاصل از صادرات خود را به شعب بانک ملی ایران در مبادی ورودی بدهند و رسید آن را دریافت کنند.
 • رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  عراق به عنوان یکی از مقاصد مهم کالاهای ایرانی در ماه‌های گذشته، موضوع مباحث فراوان بوده‌است. اوایل تابستان سال‌جاری برخی از فعالان اقتصادی از خطر کاهش صادرات ایران به عراق خبر دادند. به گفته این فعالان اقتصادی با ورود امارات‌متحده‌عربی و ترکیه به بازارهای عراق و نیز برخی تحولات سیاسی در این کشور، امکان این وجود دارد که تجارت تهران-بغداد تحت‌تاثیر قرار گیرد.
 • تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  فرصت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تمدید شد و اکنون کسانی که صادرات آنها در سال‌۱۴۰۰ انجام‌شده‌است تا پایان سال‌۱۴۰۱ فرصت دارند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند مساله اصلی زمان پرداخت ارز نیست که بتوان با تمدید‌کردن مهلت، مشکل آن را رفع کرد.
 • مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  رئیسی در جلسه علنی روز پنج شنبه مورخ1401/10/21، لایحه بودجه‌1402را تقدیم محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس کرد. دولت در لایحه بودجه 1402ذیل وظایف سازمان توسعه‌تجارت 1400میلیارد‌تومان برای تامین مشوق‌‌‌‌‌‌های صادراتی درنظر گرفته‌است.