آرشیو صادرات و واردات

 • صندوق ضمانت صادرات چه خدماتی به صادرکنندگان می‌دهد؟

  صندوق ضمانت صادرات چه خدماتی به صادرکنندگان می‌دهد؟

  نمایندگان بخش خصوصی در نخستین جلسه کمیسیون «تسهیل تجارت و توسعه صادرات» اتاق تهران در سال جدید، ضمن بررسی خدمات صندوق ضمانت صادرات، نسبت به تسهیل استفاده از این خدمات برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تاکید کردند.
 • امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است

  امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است

  آیین‌نامه استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات آماده اجرای آزمایشی بوده و امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است.
 • افزایش واردات و کاهش صادرات pvc روسیه از ژانویه تا نوامبر

  افزایش واردات و کاهش صادرات pvc روسیه از ژانویه تا نوامبر

  واردات پلی وینیل کلراید سوسپانسیون (SPVC) به روسیه در یازده ماه اول سال 2021 در مجموع حدود 59600 تن بوده است که نسبت به سال گذشته 35% افزایش داشته است. طبق گزارش DataScope MRC، در همان زمان، صادرات 8 درصد کاهش یافت.
 • افزایش واردات پی وی سی به قزاقستان از ژانویه تا اکتبر 2021

  افزایش واردات پی وی سی به قزاقستان از ژانویه تا اکتبر 2021

  تحلیلگران MRC گزارش دادند که واردات پلی وینیل کلرید کامپاند نشده(PVC) به قزاقستان در ده ماهه اول سال 2021 با 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 59100 تن رسید.
 • صادارت pvc ایالات متحده از ژانویه تا اکتبر23.7 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت

  صادارت pvc ایالات متحده از ژانویه تا اکتبر23.7 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت

  بر اساس داده هایی که کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده در 8 دسامبر منتشر کرد، صادرات پلی وینیل کلراید ایالات متحده در 10 ماه اول سال 2021 نسبت به سال گذشته 23.7 درصد کاهش یافته است.
 • صادرات محصولات معدنی و پتروشیمی مشمول مالیات می‌شود

  صادرات محصولات معدنی و پتروشیمی مشمول مالیات می‌شود

  دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، صادرات محصولات معدنی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام را مشمول پرداخت مالیات عنوان کرد.
 • بانک‌ها به کمک صادرکنندگان می‌آیند

  بانک‌ها به کمک صادرکنندگان می‌آیند

  رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید که شبکه بانکی کشور برای کمک به تامین مالی صادرات وارد عمل خواهد شد.
 • خلف‌وعده در تسهیل صادرات؟

  خلف‌وعده در تسهیل صادرات؟

  بخش خصوصی از خلف‌وعده دولتمردان در تسهیل صادرات گلایه کرد. دهم مهرماه امسال بود که ضوابط اجرایی سیاست‌‌‌های ارزی و تجاری برای توسعه صادرات و مدیریت واردات در ۲۶ماده از سوی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور ابلاغ شد. مطابق اعلام فعالان اقتصادی بعد از گذشت نزدیک به دو ماه، تنها یک ماده تعیین‌تکلیف شده و دستورالعمل اجرایی سایر مواد صادر نشده است.
 • یک‌ماهه شدن استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان

  یک‌ماهه شدن استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان

  رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: با اقدامات وزارت صمت برای حمایت از تولید صادراتی در هفته‌های گذشته، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان یکماهه شده است.
 • جرم انگاری عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات منتفی شد

  جرم انگاری عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات منتفی شد

  کمیسیون اقتصادی مجلس برای جلب نظر شورای نگهبان از جرم‌انگاری عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی عقب نشینی کرد.
 • کمتر از نیمی از صادرکنندگان تسهیلات گرفتند

  کمتر از نیمی از صادرکنندگان تسهیلات گرفتند

  حدود ۴۳‌درصد صادرکنندگان، در نیمه اول امسال موفق شدند تسهیلات صادراتی دریافت کنند. از آغاز پرداخت تسهیلات به واحدهای صادراتی، (خرداد ١٣٩٩ تا پایان شهریور امسال) ۴۴۷ فقره ثبت‌‌نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود، اما ۱۹۳ فقره به ارزش ۳۴۶۲ میلیارد تومان تسهیلات به این واحد پرداخت شد.
 • صادرات محصولات پتروشیمی روند مناسبی دارد

  صادرات محصولات پتروشیمی روند مناسبی دارد

  گزارش وزارت نفت از روند افزایش فروش نفت خام و صادرات محصولات پتروشیمی در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه شد.
 • مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان آذر تمدید شد

  مهلت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ تا پایان آذر تمدید شد

  دبیر کمیته اقدام ارزی در نامه‌ای به سازمان‌های صمت سراسر کشور از تمدید مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ خبر داده است.
 • اعطای مشوق مشروط به صادرکنندگان

  اعطای مشوق مشروط به صادرکنندگان

  مشوق جدید برای صادرکنندگانی که رشد صادراتی را ثبت کنند، در راه است. مشوقی که رفع تعهد ارزی آن دسته از صادرکنندگانی که خواهان استفاده از ارز صادراتی برای واردات خود بوده‌اند را تسهیل می‌کنند. از سال ۹۷ با اعمال سقف و سابقه برای واردات، تمامی واردکنندگان ملزم شدند تا فقط کالا‌هایی را وارد کنند که در سال‌های قبل، سابقه واردات آن را داشته‌اند.
 • چهار مطالبه صادرکنندگان از بانک مرکزی

  چهار مطالبه صادرکنندگان از بانک مرکزی

  به‌دنبال بر‌گزاری نشست جمعی از فعالان اقتصادی با رئیس‌جمهور پیرامون چالش‌های پیش‌روی صادرات و در راستای بررسی تخصصی این چالش‌‌ها اولین نشست صادرکنندگان با رئیس‌کل بانک مرکزی برگزار شد. در نشست فعالان اقتصادی با علی صالح‌آبادی «موانع رفع تعهد ارزی»، «تفاوت نرخ ارز نیما با سنا»، «معطلی پرونده‌های واردات در مقابل صادرات» و «بلوکه‌شدن ۳۵‌درصدی منابع صادرکنندگان نزد بانک مرکزی» از جمله مهم‌ترین مسائلی بود که از سوی حاضران مطرح شد.
 • لزوم اهتمام ویژه صادرکنندگان به بازگشت ارز/ پیش‌بینی صادرات ۴۵ میلیارد دلاری در سال آینده

  لزوم اهتمام ویژه صادرکنندگان به بازگشت ارز/ پیش‌بینی صادرات ۴۵ میلیارد دلاری در سال آینده

  وزیر صمت گفت: سال آینده ما صادرات را حداقل به ۴۵ میلیارد دلار خواهیم رساند که تقریباً با نیاز ارزی کشور تراز است و اگر ما بتوانیم سال آینده ۵ میلیارد دلار دیگر به صادراتمان اضافه کنیم می‌توانیم بگوییم در یک وضعیت متعادل ارزی قرار می‌گیریم البته با این تاکید که به سمت صادرات کالا‌های دانش بنیان و کالا‌های ساخته شده برویم و کمتر مواد پایه پتروشیمی و فولاد خام را صادر کنیم.
 • صادرات و تنظیم بازار در اولویت برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارت صنعت

  صادرات و تنظیم بازار در اولویت برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارت صنعت

  معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌های کوتاه‌مدت این وزارتخانه با اولویت صادرات، رفع موانع تولید و تنظیم بازار تعیین شده است.
 • مالیات علیه صادرات!

  مالیات علیه صادرات!

  مدیر اجرایی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در این یادداشت، حکایت یکی از موانع مهم و غیرقانونی توسعه صادرات را می‌شنوید که با ابتکار سازمان امور مالیاتی خلق شده است. با حقایقی آشنا می‌شوید که چگونه نهاد مالیات‌ستان کشور و شورای‌عالی مالیاتی، به‌‌‌رغم وجود قوانین صریح و شفاف و صدها نفر ساعت بحث و بررسی در جلسات مختلف با حضور نمایندگان عالی‌رتبه نظام از جمله معاونان رئیس‌جمهور و قوه‌قضائیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، همچنان حاکمیت قانون را نقض و اعتماد عمومی را نسبت به قانون‌گذاری، سیاست‌های ن
 • جهش صادرات پشت ۶ مانع

  جهش صادرات پشت ۶ مانع

  رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت، ۶ مانع جهش صادرات در دولت سیزدهم را تشریح کرد. به گفته ولی‌الله افخمی‌راد «عدم الحاق به FATF»، « عدم لغو تحریم‌ها»، «ساختار نادرست اقتصادی کشور»، «سیاستگذاری‌های داخلی»، «کمبود ظرفیت تولید کالا و خدمات» و «عملکرد صادرکنندگان» تحقق اهداف صادراتی را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.
 • «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات»؛ شوک جدید به صادرکنندگان

  «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات»؛ شوک جدید به صادرکنندگان

  رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: طرح جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات، شوک جدیدی برای جامعه صادرکنندگان ایجاد کرده است. محمد لاهوتی در گفت‌‌وگو با فارس افزود: باوجود ابلاغیه امیدوارکننده دولت مبنی بر استرداد مالیات ‌ارزش‌افزوده صادرات، بدون توجه به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، ارائه طرح «جرم‌انگاری بازگشت ندادن ارز حاصل از صادرات» از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس باعث ایجاد دغدغه در بسیاری از صادرکنندگان شده است.