آرشیو صادرات و واردات

 • رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  رفع خطر از تجارت با عراق با انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری

  عراق به عنوان یکی از مقاصد مهم کالاهای ایرانی در ماه‌های گذشته، موضوع مباحث فراوان بوده‌است. اوایل تابستان سال‌جاری برخی از فعالان اقتصادی از خطر کاهش صادرات ایران به عراق خبر دادند. به گفته این فعالان اقتصادی با ورود امارات‌متحده‌عربی و ترکیه به بازارهای عراق و نیز برخی تحولات سیاسی در این کشور، امکان این وجود دارد که تجارت تهران-بغداد تحت‌تاثیر قرار گیرد.
 • تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی

  فرصت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تمدید شد و اکنون کسانی که صادرات آنها در سال‌۱۴۰۰ انجام‌شده‌است تا پایان سال‌۱۴۰۱ فرصت دارند ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند مساله اصلی زمان پرداخت ارز نیست که بتوان با تمدید‌کردن مهلت، مشکل آن را رفع کرد.
 • مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  مشوق صادراتی یا سو پاپ بودجه؟

  رئیسی در جلسه علنی روز پنج شنبه مورخ1401/10/21، لایحه بودجه‌1402را تقدیم محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس کرد. دولت در لایحه بودجه 1402ذیل وظایف سازمان توسعه‌تجارت 1400میلیارد‌تومان برای تامین مشوق‌‌‌‌‌‌های صادراتی درنظر گرفته‌است.
 • صادرکنندگان نمونه چگونه انتخاب می‌شوند؟

  صادرکنندگان نمونه چگونه انتخاب می‌شوند؟

  برگزاری مراسم روز ملی صادرات بار دیگر به اتاق ایران سپرده شده است. علی چاغروند، معاون کمیسیون‌‌‌‌‌‌ها، مجامع و شورا‌‌‌‌‌‌های اتاق ایران در مورد انتخاب صادرکنندگان نمونه و نحوه برگزاری این مراسم توضیحاتی ارائه داده است.
 • شروط تشویق صادرکنندگان

  شروط تشویق صادرکنندگان

  وزیر صمت ۱۴ مشوق صادرات غیرنفتی را ابلاغ کرد. براساس این ابلاغیه که در ۱۰ماده ‌و ۳ تبصره‌آمده است، شروط پرداخت جوایز و مشوق‌های صادراتی نیز مشخص شده است. اولین شرط این دستور‌العمل، سقف اعتبارات تخصیصی بودجه ۱۴۰۱ و تامین این اعتبارات از سوی دولت است. درضمن پرداخت هرگونه جایزه و مشوق صادراتی منوط به کسب اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به چرخه اقتصاد کشور خواهد بود.
 • امضای تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه صادرات غیرنفتی به عمان

  امضای تفاهم نامه سه جانبه برای توسعه صادرات غیرنفتی به عمان

  سازمان توسعه تجارت، سازمان شهرک‌ های صنعتی و اتاق بازرگانی ایران و عمان به منظور توسعه صادرات کالا‌های غیرنفتی تفاهم نامه امضا کردند.
 • صدور کارت ۵ ساله بازرگانی برای صادرکنندگان رتبه‌دار

  صدور کارت ۵ ساله بازرگانی برای صادرکنندگان رتبه‌دار

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تایید شفاهی رئیس‌جمهور را برای رتبه‌بندی صادرکنندگان گرفته‌ایم تا تمدید کارت برای صادرکننده رتبه‌دار ۴ تا ۵ ساله باشد.
 • افق صادرات تا ۱۴۰۴

  افق صادرات تا ۱۴۰۴

  صادرات ایران تا سال۱۴۰۴ به ۷۵میلیارد دلار می‌رسد. رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اعلام این خبر گفته است که این هدف‌گذاری دقیق و با توجه به شرایط کشور تعیین شده است. هرچند این عدد چندان بزرگ نیست. او از ابزارهایی سخن گفته که دستیابی به صادرات ۷۵میلیارد دلاری را محقق می‌سازد. به گفته او دولت سیزدهم اهداف کوچک تجاری را برای تحقق این هدف‌گذاری تعریف کرده و بر آن متمرکز شده است. اهدافی که ارتباط با بازارهای همسایه و کشورهای استراتژیک را مورد تاکید قرار می‌دهد.
 • کاهش حقوق گمرکی ۷۰ درصد واردات مرتبط با تولید با تصوب لایحه ضد تورمی دولت

  کاهش حقوق گمرکی ۷۰ درصد واردات مرتبط با تولید با تصوب لایحه ضد تورمی دولت

  سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تصویب لایحه ضد تورمی دولت نقش زیادی در کاهش هزینه‌های تولید و تورم خواهد داشت و در صورت تصویب نهایی این لایحه، ۷۰ درصد واردات که به طور مستقیم با تولید ارتباط دارد مشمول کاهش حقوق گمرکی قرار خواهد گرفت.
 • تغییر در بازارهای صادراتی با حذف ارز ۴۲۰۰

  تغییر در بازارهای صادراتی با حذف ارز ۴۲۰۰

  رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید اصلاحات اقتصادی اخیر که به حذف ارز ۴۲۰۰‌تومانی برخی کالاها منجر شده، بازار صادراتی کشور را نیز با تغییراتی مواجه کرده است.
 • حقوق گمرکی واردات مواد اولیه را کاهش دهید

  حقوق گمرکی واردات مواد اولیه را کاهش دهید

  وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه‌ای به رئیس جمهوری با بیان اینکه افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی را در پی داشته که در مجموع باعث افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم خواهد شد، خواستار کاهش حقوق گمرکی برای مواد اولیه، واسطه‌ای اجرا و قطعات بخش تولید شد.
 • تسهیلات ویژه گمرک به فعالان اقتصادی مجاز با هدف رونق تولید

  تسهیلات ویژه گمرک به فعالان اقتصادی مجاز با هدف رونق تولید

  گمرک برای شرکت های دانش بنیان، واحد های تولیدی و بازرگانی که به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناخته شده اند، تسهیلات ویژه ای براساس سطح بندی های انجام شده ارائه می دهد که بیشترین آن تسهیلات ۱۸ گانه است.
 • تقاضای روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به این کشور

  تقاضای روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به این کشور

  معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، با بیان اینکه تلاش داریم سقف روابط تجاری ایران و روسیه را در سال جاری به پنج میلیارد دلار برسانیم، گفت: روسیه در مورد تامین مصالح ساختمانی تقاضای زیادی از ما دارد و در همین رابطه لیستی را به ما ارائه داده و ان شاءالله در آینده تیمی در این ارتباط به روسیه اعزام می شود تا در مورد این موضوع با مقامات روسیه صحبت و رایزنی کند.
 • تمدید مدت‌زمان رفع تعهد ارزی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰

  تمدید مدت‌زمان رفع تعهد ارزی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰

  مهلت زمان قانونی صادرکنندگان برای ایفای تعهدات ارزی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ به مدت دو‌ماه تمدید شد.
 • گرانی قیمت پایه پی وی سی، بازارهای صادراتی صنایع پایین‌دست را به کما فرستاد

  گرانی قیمت پایه پی وی سی، بازارهای صادراتی صنایع پایین‌دست را به کما فرستاد

  با وجود افت قیمت های پی وی سی در بازارهای جهانی و رسیدن میانگین قیمت در منطقه GCC به 1420 دلار در هر تن سی اف آر، اما در ایران همچنان قیمت پایه پی وی سی مشخص نیست براساس چه بازاری تعیین می شود.
 • رمز عبور از عوارض صادراتی

  رمز عبور از عوارض صادراتی

  عوارض صادراتی صنایع معدنی، فولادی، پتروشیمی و کشاورزی لغو شد. این عوارض اگرچه برای تنظیم بازار وضع شده بود، ولی در روزهای مطلوب بازارهای جهانی، فشار مضاعفی بر جذابیت و سودآوری تولید وارد آورد.
 • صندوق ضمانت صادرات چه خدماتی به صادرکنندگان می‌دهد؟

  صندوق ضمانت صادرات چه خدماتی به صادرکنندگان می‌دهد؟

  نمایندگان بخش خصوصی در نخستین جلسه کمیسیون «تسهیل تجارت و توسعه صادرات» اتاق تهران در سال جدید، ضمن بررسی خدمات صندوق ضمانت صادرات، نسبت به تسهیل استفاده از این خدمات برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تاکید کردند.
 • میزان معافیت واردات تجهیزات در ۱۱ماه ۱۴۰۰

  میزان معافیت واردات تجهیزات در ۱۱ماه ۱۴۰۰

  بیش از ۳/ ۲میلیارد دلار صرف واردات تجهیزات مشمول معافیت شد. در ۱۱ماه سال ۱۴۰۰ بیش از ۲میلیارد و ۳۳۰میلیون دلار صرف ارزش ماشین‌آلات، ماشین‌آلات مستعمل و مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی شده که معادل نزدیک به ۵‌درصد کل واردات کشور در ۱۱ماه سال گذشته بوده است.
 • امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است

  امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است

  آیین‌نامه استفاده از رمزارزها در صادرات و واردات آماده اجرای آزمایشی بوده و امکان رفع تعهد ارزی صادرکنندگان با استفاده از رمزارزها فراهم شده است.
 • افزایش واردات و کاهش صادرات pvc روسیه از ژانویه تا نوامبر

  افزایش واردات و کاهش صادرات pvc روسیه از ژانویه تا نوامبر

  واردات پلی وینیل کلراید سوسپانسیون (SPVC) به روسیه در یازده ماه اول سال 2021 در مجموع حدود 59600 تن بوده است که نسبت به سال گذشته 35% افزایش داشته است. طبق گزارش DataScope MRC، در همان زمان، صادرات 8 درصد کاهش یافت.