آرشیو صادرات و واردات

 • آمادگی ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به عراق

  آمادگی ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به عراق

  رییس اتاق تعاون ایران از برگزاری نمایشگاه در چهار کشور دنیا خبر داد و گفت: ایران در صنعت ساختمان به خود کفایی رسیده و محصولات و تجهیزات را به دنیا صادر می‌کنیم که از این رو آماده همکاری و تامین مصالح صنعت ساختمان در عراق هستیم.
 • اخذ گواهینامه CE برای تولید و صادرات چه محصولاتی الزامی است؟

  اخذ گواهینامه CE برای تولید و صادرات چه محصولاتی الزامی است؟

  گواهینامه CE (گواهی انطباق اروپا) می تواند به یک تجارت کمک کند تا محصولات خاصی را در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و اتحادیه اروپا (EU) بفروشد.
 • امتیاز ویژه ترکمنستان به تجار ایرانی

  امتیاز ویژه ترکمنستان به تجار ایرانی

  ترکمنستان به تجار ایرانی که در این کشور آماده عرضه مصالح ساختمانی و مواد غذایی هستند؛ فضای نمایشگاهی رایگان ارائه می‌کند.
 • ابلاغ شروط جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان/ تعهد محضری برای عدم صادرات

  ابلاغ شروط جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان/ تعهد محضری برای عدم صادرات

  کارگروه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان اعلام کرد: صادرکنندگان مشروط به تعهد محضری برای عدم صادرات به روش واردات در مقابل صادرات می‌توانند رفع تعهد ارزی کنند.
 • اپیدمی ارزان‌فروشی در صادرات

  اپیدمی ارزان‌فروشی در صادرات

  آمار تجارت خارجی ایران در سه‌ماهه نخست سال‌۱۴۰۲ منتشر شد. بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی گمرک ایران، تراز تجاری بهار امسال منفی است، همچنین با وجود افزایش وزنی صادرات ایران از نظر ارزشی شاهد افت هستیم. مساله‌ای که موجب توجه به یکی از اساسی‌‌‌‌‌‌ترین مشکلات تجارت غیرنفتی ایران می‌شود، یعنی صدور کالاهایی با قیمت پرنوسان و نیز ارزان و واردات کالاهای گران با قیمتی باثبات و تورمی ملایم، همگام با تورم جهانی.
 • ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی مجاز شد

  ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی مجاز شد

  ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی یعنی دارندگان کارت بازرگانی که چه کارت بازرگانی آنها منقضی، تعلیق یا ابطال می‌شود، مجاز شد. به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از ایسنا، نرگس باقری‌زمردی - مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات - در بخشنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ای به گمرک ایران موضوع ترخیص و صادرات کالا بدون کارت بازرگانی را ابلاغ کرد.
 • پاشنه‌آشیل صادرات صنعتی ایران

  پاشنه‌آشیل صادرات صنعتی ایران

  بررسی ساختار صادرات صنعتی ایران و سهم صادرات محصولات ایران از کل صادرات صنعتی در سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد، در این سال بیش از ۵۴‌درصد صادرات صنعتی ایران را محصولات منبع‌محور و تنها حدود ۵/ ۰‌درصد از صادرات صنعتی ایران را صادرات محصولات با فناوری پیشرفته تشکیل می‌دهند. اما در حدود ۵/ ۳۲‌درصد از صادرات صنعتی ایران متعلق به محصولات با فناوری متوسط است. بر این اساس می‌توان گفت حدود ۳۳‌درصد از صادرات صنعتی ایران را صادرات محصولات با فناوری متوسط و پیشرفته تشکیل می‌دهند.
 • فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  فهرست نیازمندی های وارداتی کشورها

  به منظور گسترش مبادلات تجاری و احضاء زمینه های سرمایه گذاری مشترک با کشور روسیه و سایر کشورهای هدف ، لیست نیازمندی های وارداتی کشورهای همسایه با هدف اطلاع رسانی به استانداری ها و فعالین بخش خصوصی از طرف وزارت امور خارجه اعلام شده است .
 • تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  تسهیلات جدید گمرک برای تسهیل تجارت ایران با اقلیم کردستان عراق

  رئیس کل گمرک گفت: با اقداماتی که صورت گرفته، سهم اقلیم کردستان از صادرات ایران به عراق از ۲۲ درصد به بیش از ۲۸ درصد رسیده است.
 • تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی با خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

  دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، ضمن اشاره به خرید مستقیم ارز صادرکنندگان توسط بانک مرکزی، عنوان کرد اگر بانک ها قدرت تراستی ها در نقل و انتقال ارزهای صادراتی را داشته باشند، این اقدام منجر به تسهیل در ورود ارز های صادراتی خواهد شد.
 • کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  کوتاه‌تر شدن زمان تامین ارز واردکنندگان با اجرای سیاست جدید ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از این به بعد بانک مرکزی ارز را به طور مستقیم از صادرکننده‌ها خریداری کرده و به واردکننده‌ها خواهد فروخت تا هم هزینه‌ها کمتر شده و هم، زمان تامین ارز کوتاه‌تر شود.
 • مسیر ناهموار تجارت خارجی

  مسیر ناهموار تجارت خارجی

  عباس آرگون، عضو هیات‌نمایندگان اتاق تهران: پیشرفت و جهش اقتصادی در کشور در گرو توسعه‌ تجارت خارجی و افزایش تعاملات و ارتباطات تجارت بین‌المللی و حضور فعال در بازارهای جهانی است؛ چراکه اکثر کشورها به تنهایی قادر به تامین کلیه نیازهای خود نبوده و در تجارت بین‌المللی، کشورها به جهت برخورداری از مزیت‌های نسبی در تولید کالاها باعث افزایش کارآیی و رشد اقتصادی شده و فرصت مشارکت بیشتر در اقتصاد جهانی را برای آن کشور فراهم کرده و آن را وارد عرصه «اقتصاد رقابتی» می‌کند.
 • الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  الزام واردکنندگان به سپرده‌گذاری برای تخصیص ارز، حذف شود

  رئیس اتحادیه ملی کارگزاران گمرکی ایران با توجه به مشکل نقدینگی که به ویژه واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند، خواستار حذف الزام سپرده‌گذاری این واحدها برای تخصیص ارز شد.
 • نحوه‌ی استرداد مالیات و عوارض خرید پیرامون صادرات مواد خام و مواد اولیه‌ی تولید

  نحوه‌ی استرداد مالیات و عوارض خرید پیرامون صادرات مواد خام و مواد اولیه‌ی تولید

  رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه ای، نحوه استرداد مالیات و عوارض خرید برای صادرات مواد خام و مواد اولیه تولید موضوع تبصره (۲) ماده (۱۰) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400 را جهت اجرا به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد.
 • صادرکنندگان ممتاز کارت بازرگانی با اعتبار پنج ساله دریافت می‌کنند

  صادرکنندگان ممتاز کارت بازرگانی با اعتبار پنج ساله دریافت می‌کنند

  مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت از صدور کارت بازرگانی با پنج سال اعتبار برای صادرکنندگان ممتاز خبر داد.
 • تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  تمدید مهلت فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی سال 1401

  احتراما پیرو نامه شماره 11329107 مورخ 1401/12/2در چارچوب اجرای دستورالعمل پرداخت مشوق های صادرات غیرنفتی در سال 1401ابلاغی مقام محترم وزارت به شماره 60/140597 مورخ 1401/6/7 ، فراخوان پرداخت مشوق های صادراتی تا تاریخ 1401/12/22 تمدید میگردد.
 • آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  آخرین وضعیت صادرات کالا به عراق

  ناظر گمرکات خوزستان از صادرات ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی به عراق خبر داد. به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از«ایسنا» بهروز قره‌بیگی درخصوص صادرات کالای غیرنفتی به عراق اظهار کرد: در ۱۱‌ماه امسال ۴‌میلیون و ۳۰۶‌هزار‌تن کالای غیرنفتی از گمرکات خوزستان به عراق صادر شده‌است.
 • راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  راه‌چاره برای ارزهای صادراتی

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای‌اقتصاد : سید‌رضا فاطمی‌امین در جلسه ویژه‌‌‌‌‌ای که با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی و مسوولان ارزی بانک‌مرکزی در وزارت صمت برگزار شد، تاکید ویژه دولت بر پیگیری بازگشت ارزهای صادرکنندگان بزرگ و عرضه آن در مرکز مبادله ارز و طلا را ابلاغ کرد.
 • قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  قیمت‌گذاری دستوری در عرضه ارز صادراتی حذف شد/ استقبال پتروشیمی‌ها از مرکز مبادله ایران/ درآمد‌های ارزی ۳۰ درصد افزایش یافت

  دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: کشف قیمت براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در مرکز مبادله ارزی، مهم‌ترین مزیت این مرکز است.
 • قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  قحطی ارز «۲۸۵۰۰» برای واردات

  به گزارش انجمن لوله و اتصالات پی وی سی به نقل از دنیای اقتصاد : جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران این بار در جوی متفاوت برگزار شد؛ نزدیکی به پایان دوره ۴ساله اتاق تهران، اتمسفر جلسه را اندکی تلطیف کرده بود؛ تا جایی که دو دستور جلسه اصلی خارج شد و اعضا به ذکر مواردی از پستی‌و‌بلند‌ی‌های کار خود در این دوره پرداختند. با این وجود در نطق پیش از دستور، یکی از اعضای اتاق از این مساله خبر داد که اصلا ارز ۲۸۵۰۰تومانی وجود خارجی ندارد.